Testy na narkotyki z moczu - jak wykonać je prawidłowo?

Narkotyki to niebezpieczne substancje, które mimo ogólnej wiedzy społeczeństwa o ich szkodliwości, są powszechnie stosowane i ogólnodostępne w różnego rodzaju środowiskach, klubach czy dyskotekach. Zażywanie substancji odurzających bardzo negatywnie działa na organizm, dlatego warto odpowiednio wcześnie zareagować, jeśli zauważysz u bliskiej osoby nietypowe zachowania. Najpierw jednak należy dowiedzieć się, czy to akurat nielegalne substancje je powodują. W tym pomogą Ci testy na narkotyki z moczu. Jak je wykonać i na co zwracać uwagę?

Narkotyki powodują różne niepokojące zachowania. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko postępuje inaczej niż zwykle, może to być dla Ciebie wskazówka, by zakupić test. Chodzi o pobudzenie psychoruchowe, spadek lub wzrost koncentracji, nieuzasadnione zaczerwienienie oczu, nienaturalnie rozszerzone źrenice, nerwowość, trzęsienie rąk, wzrost łaknienia lub jego zahamowanie, euforię, nienaturalną zwiększoną chęć rozmowy. To tylko niektóre przykłady zachowań, które pojawiają się podczas zażywania nielegalnych substancji, a które powinny zwrócić Twoją uwagę.

Jeśli test ma wskazać wiarygodny wynik, powinno się dobrać odpowiedni rodzaj testu do danego środka odurzającego. Pomocne mogą być charakterystyczne objawy, na podstawie których zauważymy, że dzieje się coś niepokojącego. Dochodzą do tego podejrzenia dotyczące wcześniejszych zachowań i działań (być może wcześniej podejrzewano daną osobę o zażywanie narkotyku, np. THC lub amfetaminy). W wielu przypadkach sprawa jest jednak utrudniona. Brak dostatecznej wiedzy merytorycznej dotyczącej licznej liczby substancji odurzających sprawia, że nie zawsze wiadomo, który środek był używany. Do tego dochodzi fakt, że wiele osób sięga po więcej niż jeden rodzaj narkotyku.

Odpowiednim rozwiązaniem są testy na narkotyki z moczu, w tym najbardziej uniwersalne – multitesty, gdy nie mamy pewności co do tego, jaki środek mógł zostać zażyty. To uniwersalne narkotesty mogące wykryć nawet kilkanaście różnych substancji. Warto wiedzieć, że konieczne jest odpowiednie postępowanie z takim produktem, dlatego że nieprawidłowe działanie może dać niemiarodajny wynik. W takim razie jak wykonać test na narkotyki?

Test na narkotyki w moczu – instrukcja

Przede wszystkim potrzebna jest próbka moczu. Warto zwrócić uwagę na to, by osoba robiąca test nie sfałszowała wyniku np. poprzez dodanie do próbki silnej substancji chemicznej, takiej jak sól czy krople do oczu. W niektórych przypadkach stężenie środka odurzającego w urynie może być także zmniejszone z premedytacją poprzez wypicie kilku litrów wody przed wykonaniem testu i jego rozrzedzenie.

Test na narkotyki z moczu składa się z charakterystycznych pasków, na których jest widoczny wynik. Poniżej natomiast zwykle znajduje się miejsce (najczęściej paski papierowe) mające bezpośredni kontakt z moczem, chronione w multitestach osłonką wymagającą ściągnięcia. W większości przypadków należy test zamoczyć do określonej głębokości (oznaczonej symbolem fal). Czynność ta powinna trwać około 15-20 sekund. Niektóre testy, zamiast papierowych pasków, posiadają otwór, do którego za pomocą pipety należy zaaplikować określoną ilość moczu, najczęściej trzy krople.

Wynik powinien być gotowy do odczytania po około 5 minutach. Warto wiedzieć, że kilkanaście minut od wykonania testu może on być fałszywie ujemny lub nieprawidłowy – czas odgrywa tutaj ważną rolę. Jak odczytać wynik testu na narkotyki z moczu? Istnieją trzy możliwości. Wynik pozytywny, czyli pokazujący się przy obecności narkotyków w moczu, objawia się poziomą kreską przy literze C we wspomnianym pasku na teście. Dwie kreski przy literach C i T oznaczają wynik negatywny. Może też dojść do nieprawidłowego pomiaru. W tym wypadku żadna linia nie będzie widoczna, czasami w takich sytuacjach pojawia się jedna kreska przy literze T. Test na narkotyki w moczu powinien być wykonany w odpowiednim czasie! Badana osoba wcale nie musi fałszować testu pokazującego wynik ujemny, nawet jeżeli zażywała narkotyki. Jest to związane z faktem, że po pewnym czasie organizm wydala substancje, dlatego po zbyt długim okresie od ich zażycia test nie da miarodajnego wyniku. Czas metabolizmu środków odurzających jest różny dla konkretnych preparatów.

Przez jaki czas można wykryć poszczególne narkotyki testem wykonywanym z moczu?

 • LSD – do 3 dni;
 • marihuana – do 30 dni;
 • morfina – do 6 dni;
 • amfetamina – do 3 dni;
 • metamfetamina – do 6 dni;
 • heroina – do 4 dni;
 • MDMA (ecstasy) – do 4 dni;
 • kokaina – do 4 dni.

Testy na narkotyki z moczu są powszechnie stosowane w ośrodkach terapii uzależnień, korzystają z nich również rodzice, służby mundurowe czy placówki medyczne. Wysokiej jakości produkty znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Polecane artykuły:

narkotyki uzależnienie wygląd
 • Jak wyglądają dopalacze
 • Akcesoria do dopalaczy – jak wyglądają?

Dowiedz się więcej z artykułu:

oczy po narkotykach jak wygladaja
 • Jak wyglądają źrenice po narkotykach?
 • Jak sprawdzić, czy ktoś jest pod wypływem narkotyków?

Dowiedz się więcej z artykułu:

 • Jakie są objawy uzależnienia od narkotyków?

Dowiedz się więcej z artykułu:

×

Koszyk