Kodeina jest składnikiem wielu leków, nawet tych dostępnych bez recepty. Niestety, w wielu przypadkach jest wykorzystywana jako narkotyk, a jej stosowanie może prowadzić do silnego uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Jeśli chcesz się upewnić, czy osoba z Twojego otoczenia sięga po tę substancję, to zapraszamy do skorzystania z naszych testów na obecność kodeiny. Kodeina jest wykrywana przez pasek testowy o oznaczeniu OPI, który oznacza opiaty – morfinę, heroinę i kodeinę. Znajdziesz go w naszych multitestach wykrywających narkotyki.

Kodeina – testy na narkotyki

Podejrzewasz, że Twoja bliska osoba sięga po substancję, którą jest kodeina? Testy na narkotyki znajdujące się w naszej ofercie pomogą Ci z jej wykryciem. Istnieją trzy główne najpopularniejsze sposoby na sprawdzenie, czy dana osoba sięgała po tę substancję – test z krwi, moczu oraz włosów. Spośród nich wyłącznie testy na obecność kodeiny z moczu, są ogólnie dostępne, a co więcej, wyróżniają się świetną skutecznością oraz relatywnie niską ceną.

Należy wiedzieć, że w przypadku kodeiny, testy na narkotyki dotyczące badania moczu będą mogły wykryć substancję do około 24 godzin od zażycia, dlatego warto je wykonać w niedługim czasie od podejrzenia stosowania środka psychoaktywnego. Trzeba także zwracać uwagę na to, że badana osoba może starać się zafałszować wynik badania, aby uniknąć ujawnienia zażywania substancji, dlatego też najlepiej nie informować jej zawczasu o chęci dokonania badania. W asortymencie naszego sklepu znajdują się tzw. multitesty, które poza kodeiną mogą wykryć także inne narkotyki. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie są pewne, jaka substancja jest wykorzystywana przez osobę, którą podejrzewamy o zażywanie substancji psychoaktywnych.

Pamiętaj – dysponujemy także testami na obecność dopalaczy, których wykonanie jest niezbędne, aby rzetelnie zbadać, czy dana osoba przyjmuje środki psychoaktywne, czy też nie.

Czym w ogóle jest kodeina?

Kodeina jest opioidem, metylową pochodną morfiny, substancją będącą składnikiem opium. Jest głównie obecna w lekach przeciwkaszlowych oraz znajduje się w składzie licznych środków przeciwbólowych zawierających popularny ibuprofen. W opinii ekspertów kodeina jest silnie uzależniająca. Następstwami jej regularnego stosowania jest apatia, zmienne nastroje, wrażliwość, niepokój, a także długofalowo pogorszenie się relacji społecznych, sporadycznie może wywołać nudności i wymioty.

Podobnie do morfiny, kodeina może wywoływać objawy, takie jak zwężenie źrenic, obniżenie ciśnienia tętniczego, senność, nadmierne wyciszenie, a także błogostan. Niestety, rosnąca tolerancja na narkotyk może prowadzić do ciągłego zwiększania dawek. Szczególnie niebezpieczną sytuacją jest mieszanie kodeiny z innymi substancjami psychoaktywnymi, w szczególności z alkoholem (politykosykomania).

Kodeina – testy „wyszły” pozytywne – jak zareagować?

Charakterystyczne dla przyjmowania narkotyku objawy, nie muszą być oznaką uzależnienia – może chodzić zarówno o pojedyncze sięgnięcie po omawianą substancję, a także inne powody natury medycznej, dotyczące np. dolegliwości psychicznych. Z tego powodu dobrze jest wykonać test na obecność kodeiny. Jeżeli wynik będzie pozytywny, warto zachować spokój, ponieważ w wielu przypadkach uzależnienie od opiatów jest spowodowane różnymi problemami, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić. Rolą bliskiej osoby jest więc opieka, a także wsparcie oraz rozmowa. Być może warto przemyśleć skorzystanie z pomocy terapeutów.

×

Koszyk