oczy po narkotykach

Oczy po Narkotykach

Jednym ze sposobów aby rozpoznać czy bliska nam osoba znajduje się pod wpływem narkotyków lub dopalaczy jest obserwacja wyglądu jej oczu. W zależności od stosowanych substancji wygląd oka może się różnić. Nietypowy wygląd oka to nie tylko rozszerzenie źrenic lub ich zwężenie. W tym artykule dowiesz się na co należy zwrócić uwagę, nauczysz się sprawdzać reakcję źrenicy, a także dowiesz się, czemu oczy po narkotykach zmieniają swój wygląd.

Należy jednak zauważyć na wstępie, że opisywane objawy niekoniecznie muszą oznaczać, że dana osoba jest pod wpływem narkotyków. Nienaturalna zwężone lub rozszerzone źrenice, zaczerwienienie twardówki (biała część oka) i spojówki (wierzchnia część oka) mogą mieć różne przyczyny. Wielkość źrenicy może zmienić się także pod wpływem takich czynników jak zmęczenie, wytężona praca wymagająca intensyfikacji funkcji poznawczych czy też podniecenie seksualne. Z kolei przekrwione oczy mogą być efektem zapalenia spojówki lub rogówki, a także alergii czy też uszkodzenia mechanicznego.

Jak wyglądają oczy po narkotykach?

Jeśli mamy podejrzenie, że bliska nam osoba może zażywać narkotyki, warto obserwować jej oczy przez dłuższy czas o różnych porach dnia. Warto zwrócić uwagę, że zażywanie substancji psychoaktywnych zwykle wiąże się ze zmianami w zachowaniu. Warto więc także obserwować zachowanie sprawdzanej osoby i zwracać uwagę czy odbiega ono od normy. Jeżeli obserwowana unikanie kontaktu wzrokowego, jest gadatliwa lub nadmiernie senna, może to wskazywać na zażycie substancji psychoaktywnych. Pamiętajmy, że zachowanie po narkotykach może znacząco odbiegać od zachowania na co dzień. Niektóre narkotyki mogą powodować rozdrażnienie lub wybuch złości u osób zażywających. Dlatego podczas obserwacji warto zachować ostrożność.

Oczywiście obserwacja daje jedynie podstawy do zaniepokojenia. Jeśli chcesz upewnić się, że zwężenie lub rozszerzenie źrenic spowodowane lub czerwone oczy to działanie narkotyków, a nie, na przykład, objaw problemów zdrowotnych lub przemęczenia, warto wykonać badanie testem na narkotyki i dopalacze. Narkotesty są tanim i skutecznym sposobem na wykrywanie obecności narkotyków miękkich (np. marihuana) i narkotyków twardych (np. fentanyl, kokaina, heroina, amfetamina) w organizmie. Co więcej, dostępne w naszym sklepie testy na narkotyki Temptavit mogą być łatwo wykonywane w warunkach domowych przez osoby bez doświadczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Dlaczego po zażyciu narkotyków źrenice zmieniają swoją wielkość?

Rozszerzenie i zwężenie źrenic następuje, gdy mięśnie z jednej z dwóch grup mięśni w oczach, a mianowicie zwieracz oraz rozwieracz tęczówki, zostają aktywowane.  Reakcja zwieracza wyzwalana jest przez układ przywspółczulny, który jest częścią układu nerwowego i jest odpowiedzialny za autonomiczne procesy organizmu, kiedy ciało pozostaje w spoczynku. Z kolei reakcje rozwieracza są uruchamiane przez układ współczulny, który odpowiedzialny jest za fizjologiczne reakcje wymagające szybkich akcji, takich jak obrona lub ucieczka.

Łatwo domyślić się, że substancje psychoaktywne mają bezpośredni efekt na powyższe układy. Zatem w zależności od przyjętej substancji oczy po narkotykach mogą mieć charakterystycznie powiększone lub zwężone źrenice.

Jak wyglądają oczy po marihuanie?

Marihuana zwiększa poziom dopaminy w mózgu. Ta z kolei poprzez wzbudzanie receptorów andrenergicznych, zwiększa poziom adrenaliny, na który wrażliwy jest cały autonomiczny układ nerwowy. Efektem zażycia będą powiększone źrenice.

Jak wyglądają oczy po mefedronie, amfetaminie, kokainie? Oczy po stymulantach.

Narkotyki z grupy stymulantów mają silne oddziaływanie na wspomniany już układ współczulny. Konsekwencją konsumpcji tych narkotyków będą zatem rozszerzone źrenice. Zażycie kokainy lub substancji takich jak amfetamina, MDMA a także dopalaczy (takich jak mefedron) oraz leków z grupy SSRI (specyficznych leków antydepresyjnych) skutkuje znacznym, nienaturalnym zwiększeniem poziomu serotoniny w mózgu.

Należy zwrócić uwagę, że efekt powiększonych źrenic może różnić się w zależności od przyjmowanej substancji. Tak jak np. leki SSRI lub marihuana nieznacznie wpłyną na wielkość źrenic, tak źrenice po zażyciu mefedronu lub MDMA będą bardzo rozszerzone.

Jak wyglądają źrenice po heroinie i innych opiatach?

W przeciwieństwie do stymulantów i marihuany, osoba pod wpływem opiatów, takich jak heroina, będzie miała bardzo zwężone źrenice. Ma to związek z wpływem tych substancji na układ przywspółczulny, odpowiedzialny za relaks i odprężenie.

Sprawdzanie oczu po narkotykach

Sprawdzanie reakcji źrenicy osoby, którą podejrzewamy o zażywanie substancji psychoaktywnych jest doraźną metodą na weryfikację czy ktoś może znajdować się pod wpływem. Sposób ten jest powszechnie wykorzystywany w placówkach leczenia uzależnień. Jest bezkosztowy i może pomóc w identyfikacji problemu w postaci złamania abstynencji przez pacjentów. Jak powszechnie wiadomo, źrenice reagują na natężenie światła wpadającego do oczu. Fakt ten jest wykorzystywany podczas badania.

Przeprowadzanie metody w punktach:

  1. Podejrzewaną osobę należy ustawić tak, aby stała na wprost źródła naturalnego lub sztucznego światła,

  2. Sami stajemy naprzeciwko badanej osoby w taki sposób abyśmy dobrze widzieli jej oczy.

  3. Następnie badana osoba powinna zamknąć oczy na kilka sekund,

  4. Po chwili prosimy o szybkie otwarcie oczu i pozostawienie szeroko otwartych przez kilka sekund,

  5. Podczas, gdy oczy są otwarte powinniśmy dokładnie obserwować co dzieje się ze źrenicami.

Normalna reakcja (świadcząca o stanie trzeźwości) – miarowe skurczenie się źrenic, a następnie delikatne rozszerzenie. Źrenice mogą nieco pulsować, co wynika z tętna układu krwionośnego.

Reakcja, która powinna zaniepokoić – zwężenie się źrenic, ale brak ich rozszerzenia po chwili. Mogą to obyć objawy wpływu narkotyków.

Należy pamiętać, że powyższa metoda w żaden sposób nie daje pewności, gdyż istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej przebieg. Zalecamy ją jedynie jako dodatkowe źródło informacji o stanie trzeźwości. Natomiast dla pełniejszej informacji warto wykonać testy narkotykowe. Pozwolą na stwierdzenie czy i jakie substancje psychoaktywne przyjęła badana osoba.

FAQ — jak wyglądają oczy po różnych narkotykach?

Rozszerzenie źrenic powoduje m. in. marihuana, amfetamina, kokaina, MDMDA (ecstasy), LSD ale także dopalacze — w tym mefedron — i niektóre leki przeciwdepresyjne.

Zwężenie źrenic może być objawem zażywania substancji takich, jak np. fentanyl, heroina, metadon, morfina, opium czy tzw. kompot (nazywany też polską heroiną).

U osoby, która zażywała marihuanę, można zaobserwować nieznacznie rozszerzone źrenice. W niektórych przypadkach charakterystycznym objawem będzie także opadanie powiek.

Mefedron powoduje rozszerzenie źrenic.

Zawartość przełącznika

U osoby, która zażyła mefedron, można zaobserwować rozszerzenie źrenic. W niektórych przypadkach może pojawić się także oczopląs.

Zażycie kokainy może objawiać się rozszerzonymi źrenicami.

Amfetamina może powodować rozszerzenie źrenic.