Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.

Jak poznać że ktoś bierze narkotyki?

Narkotyki, nawet stosowane sporadycznie i “rekreacyjnie”, potrafią wyrządzić wiele szkód w organizmie. W wielu przypadkach sięganie po nie powoduje charakterystycznie objawy, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy osoba z Twojego otoczenia korzysta ze środków odurzających, to zapraszamy do lektury niniejszego artykułu. Jakie są objawy zażywania narkotyków, o czym może świadczyć dziwne zachowanie?

Objawy „brania”, czyli zażywania narkotyków, mogą być naprawdę różne i w zasadzie nie da się jednoznacznie powiedzieć, że takie, a nie inne reakcje czy stany, są dowodem na stosowanie nielegalnych substancji. Jest to związane z faktem, że poszczególne używki różnią się działaniem, a więc też wpływem na organizm, czyli także objawami. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się sprawie, dlatego przygotowaliśmy krótką listę popularnych narkotyków i sposobów na ich rozpoznanie. 

Narkotyki – objawy wywoływane przyjmowaniem poszczególnych substancji

THC (marihuana, haszysz) – jest to narkotyk który nie wywołuje uzależnienia fizycznego, za to psychiczne – jak najbardziej. Jego stosowanie wiąże się z zaburzeniem percepcji czasu oraz poprawą nastroju. Człowiek staje się wrażliwy na bodźce. Zachowanie po narkotykach tego rodzaju jest bardzo charakterystyczne. Pojawiają się objawy takie jak wzrost łaknienia, kłopoty z koncentracją i pamięcią, zaczerwienione oczy, czy napady śmiechu. 

Kokaina – uznawana za jeden z najbardziej niebezpiecznych narkotyków. Silnie pobudza, powoduje euforię i zwiększa pewność siebie. Jej stosowanie sprzyja niebezpiecznym zachowaniom. Działa bardzo krótko, dlatego powoduje chęć do przyjęcia kolejnej dawki – co jest prostą receptą na uzależnienie. Typowe objawy to rozszerzenie źrenic, ogólny wzrost aktywności, spadek lęku społecznego, wzrost libido, przyspieszenie akcji serca, euforia.

Opioidy – grupa najsilniej uzależniających substancji, w skład której wchodzą np. heroina, kodeina, morfina, opium. Wywołują głębokie odprężenie, uczucie błogości, niwelują ból i wyciszają negatywne emocje. Silne uzależnienie prowadzi do degradacji społecznej, a same substancje mocno wyniszczają organizm – powodują na przykład choroby skóry, serca, układu krążenia. Objawy brania tego typu narkotyków to przede wszystkim apatia, senność, zaburzenia koncentracji, bełkotliwa mowa, zaparcia, zwężone źrenice, nudności i wymioty.

Amfetamina – w Polsce używana jako zamiennik kokainy głównie ze względu na znacznie niższą cenę. Również pobudza, jednak jednocześnie zwiększa skłonność do agresywnych zachowań. Bardzo źle wpływa na serce i układ krążenia. Jeszcze silniejsze działanie wyróżnia pochodną amfetaminy, czyli metamfetaminę, która może powodować upośledzenie procesów myślowych, a nawet doprowadzić do przegrzania organizmu. Objawy pojawiające się po stosowaniu tych narkotyków związane są z nieprzyjemnym zapachem potu, pobudzeniem, niepokojem, lękami, zawrotami głowy, atakami agresji czy psychozy. 

Jak „udowodnić”, że ktoś „bierze” narkotyki?

Jak widać, objawy zażywania narkotyków są naprawdę różne, dlatego nie da się wyłącznie po zachowaniu danej osoby rozpoznać, jaką substancje przyjmuje. Zadanie czasami jest wręcz niemożliwe do wykonania, jeżeli dany człowiek stosuje więcej niż jedną substancję jednocześnie, co tak naprawdę dzieje się bardzo często. Z tego powodu jedynym wiarygodnym sposobem na zdobycie konkretnych informacji jest przeprowadzenie badania w celu wykrycia jednej bądź kilku stosowanych substancji. 

Jak rozpoznać narkotyki?

Najprostszym wyjściem jest wykonanie tzw. narkotestu. W naszej ofercie znajdują się testy na narkotyki przeznaczone do wykrywania różnych substancji. Jeśli nie masz pewności po jaką substancję dana osoba może zażywać, warto wybrać multitest wykrywający narkotyki oraz multitest wykrywający dopalacze. 

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Zmiany w dotychczasowym zachowaniu, problemy z koncentracją, zaczerwienione, przekrwione oczy, pociąganie nosem, przewlekły katar – to jedne z najbardziej typowych sygnałów świadczących o tym, że

zdjęcie używek

Co to jest morfina i jak działa?

Morfina to lek stosowany od wielu lat, a ze względu na swoje działanie jest powszechnie wykorzystywana także jako narkotyk. Niestety, “rekreacyjne” przyjmowanie tej substancji może