Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.
samopoczucie po narkotykach

Objawy uzależnienia

Poniższy artykuł został przygotowany w celu przybliżenia najistotniejszych informacji dotyczących objawów  uzależnienia od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Informacje w nim przedstawione, pozwolą z dużym prawdopodobieństwem określić, czy dane zachowanie, które np. wzbudziło nasze podejrzenie, stanowi objaw uzależnienia. To drogowskaz dla osób, które odnoszą wrażenie, że ktoś z ich otoczenia może zażywać narkotyki lub dopalacze.

Pamiętaj – aby mieć 100 % pewności, że ktoś zażywa substancje psychoaktywne zalecamy przeprowadzić testy na narkotyki i dopalacze, a także skonsultować się z psychologiem lub terapeutą uzależnień.

Objawy uzależnienia – kilka słów wstępu

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że uzależnienie to proces. Pierwsze oznaki można łatwo przeoczyć ale wraz z upływem czasu i ilością zażytych substancji, objawy uzależnienia stają się dla postronnego obserwatora bardziej widoczne, a także występuje ich znacznie więcej. W literaturze można spotkać się z terminami, takimi jak np. alkoholizm, heroinizm, lekomania, których nazwa nakierowuje  nas, na rodzaj substancji odpowiedzialnej za powstanie uzależnienia.

Jednakże nauka nie wyróżnia rodzajów uzależnienia w zależności od substancji. Uzależnienie to po prostu rodzaj zaburzenia, które charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania określonej substancji psychoaktywnej. Poniżej wskazane objawy uzależnienia są wspólne dla wszystkich substancji.

Objawy uzaleznienia - zdjęcie w tle mroczne

Objawy uzależnienia – charakterystyka

Najbardziej charakterystycznym objawem uzależnienia jest w fazie eksperymentowania z narkotykami silna chęć ponownego zażycia nowo poznanej substancji, która jest wywołana zapisanymi w pamięci przyjemnymi skojarzeniami. Jest to objaw, który może być bardzo trudny do zauważenia dla osoby postronnej, tj. rodzica, nauczyciela, pracodawcy. Z pewnością jednak, jest możliwe do zaobserwowania z zewnątrz, że dana osoba poświęca czas na coś nowego, gdyż trudno nie zauważyć, że zaczęła zaniedbywać dotychczasowe aktywności.

Objawem „wchodzenia” w uzależnienie jest również zmiana podejścia do dotychczasowych zajęć, zainteresowań i wartości. Silna chęć ponownego zażycia, to nic innego jak pierwsze, niewinne sygnały ostrzegawcze, które z chęci zażycia „dla zabawy”, towarzystwa, zamienią się po pewnym czasie w przymus, wywołany tzw. głodem.

Podstawowy objaw uzależnienia

Głód jest podstawowym objawem właściwej fazy uzależnienia. Jest on trudny do rozpoznania nawet dla osoby uzależnionej. Należy pamiętać, że mechanizmy uzależnienia zniekształcają postrzeganie rzeczywistości osoby uzależnionej tak istotnie, że długo nie będzie ona w stanie tego objawu u siebie rozpoznać. Osoba bliska będzie natomiast dostrzegać głód, jako znaczące zaburzenie zachowania. Uzależniony odczuwający głód jest rozdrażniony, opryskliwy, nieprzyjemny, a także apatyczny i niedopuszczający do siebie nikogo, oprócz osób, które związane są z substancją i określonym środowiskiem. 

Osoba  początkowo eksperymentująca z narkotykami i dopalaczami będzie jeszcze w stanie kontrolować swoje zachowanie w takim stopniu, by silna chęć zażycia substancji nie była widoczna z zewnątrz. Cechą charakterystyczną zachowania wskazującego na występowanie głodu, czy też na początku silnej chęci zażycia substancji, będzie jego powtarzalność i regularność. Będzie to np. rozdrażnienie pojawiające się w piątkowy wieczór, apatia po powrocie do domu z imprezy, niechęć do wykonania podstawowych czynności jak np. higiena osobista, obowiązki domowe.

Inne objawy uzależnienia

Warto zwrócić uwagę na częstsze weekendowe wyjścia do miasta, regularne brak powrotów do domu o umówionej godzinie, powtarzające się rozmowy, z których nic nie wynika, a także niepokojące znajomości. Uwagę powinny zwrócić pojawiające się coraz częściej drobne nieścisłości w zdawanych relacjach, kłamstwa, a także kradzieże czy oszustwa. Są to bowiem typowe zachowania, które osoba postronna może zaobserwować, a które mogą stanowić objaw uzależnienia. 

Uzależnienie wpływa na relacje ze wszystkimi osobami, z którymi uzależniony się styka. Jeśli więc osoba podejrzewana o zażywanie dopalaczy bądź narkotyków popada w konflikty, ma problemy z nauczycielami, rówieśnikami, współpracownikami lub też partnerem, należy rozważyć, czy przyczyną nie są uzależniające substancje lub czynności, takie jak np. hazard.

Zespół abstynencyjny, jako objaw uzależnienia

Czym jest zespół abstynencyjny? To objawy (psychiczne, a niekiedy nawet fizjologiczne) występujące po zaprzestaniu zażywania danej substancji. Objawy zespołu abstynencyjnego mogą być różne w zależności od substancji. Są one niezwykle nieprzyjemne dla osoby uzależnionej i łatwe do zaobserwowania z zewnątrz.

Osoba eksperymentująca z narkotykami i dopalaczami nie będzie odczuwała tak silnie efektu odstawienia substancji, jak osoba we właściwej fazie uzależnienia. Jednakże i ona będzie odczuwać silne zmęczenie fizyczne i rozdrażnienie. Będą występowały zaburzenia snu – od wydłużonego po bezsenność, brak energii, nadwrażliwość na bodźce, zaburzenia odżywania (silny głód, bądź brak apetytu). Osoba uzależniona od opiatów takich jak heroina, morfina, bądź dopalacza o nazwie fentanyl oprócz dolegliwości psychicznych odczuwać będzie fizyczne efekty odstawienia substancji takie jak bóle mięśniowe, wymioty, czy też zimne poty. 

apatia i depresja jako objaw uzaleznienia

Powrót do zażywania, jako objaw uzależnienia od narkotyków

Czy osoba uzależniona od alkoholu etylowego jest w stanie nie pić przez miesiąc? Oczywiście. Osoba uzależniona od jakiejkolwiek substancji może świadomie przestać na jakiś czas się nią odurzać, lecz charakterystycznym objawem uzależnienia jest wielokrotnie (nawet latami) powtarzający się schemat powrotu do zażywania, który przerwać może w zasadzie tylko skuteczna terapia.

Kontrolowanie zażywania jako objaw

Objawem uzależnienia będą także próby kontrolowania zażywania i okresowe przerwy w zażywaniu. Typowy jest powrót do zażywania po okresie przerwy,  pomimo widocznych i powtarzających się sygnałów, wskazujących na ponoszenie szkód związanych z przyjmowaniem narkotyków. Szkody mogą się objawiać problemami zdrowotnymi, konfliktami, bójkami, czy też zaniedbywaniem edukacji.

Tolerancja, jako objaw uzależnienia

Objawem uzależnienia jest również zwiększona tolerancja na daną substancję, która wytwarza się po pewnym czasie. Powoduje ona, że wcześniej zażywana ilość narkotyków nie wywołuje już spodziewanych efektów, a dawki są zwiększane. Zażywanie staje się coraz częstsze. Warto wiedzieć, że ilość substancji zażywanej jednorazowo przez osobę silnie uzależnioną, mogłaby spowodować śmierć, gdyby została podana osobie, która jest w fazie np. eksperymentowania. Rosną więc także wydatki osoby uzależnionej. Wyczerpywane są wszelkie oszczędności, fundusze, a cenne przedmioty są wyprzedawane.

Podsumowanie i Wnioski

Pamiętaj, objawy uzależnienia w początkowej fazie związanej z eksperymentowaniem, mogą być trudne do rozpoznania. Dbaj o jakość relacji z bliskimi. Im będą zdrowsze i bliższe, tym łatwiej będzie dostrzec, że ktoś na Twoich oczach popada w uzależnienie.

Jeśli po przeczytaniu artykułu dostrzegasz u kogoś, nie zwlekaj i wykonaj test dostępny dzięki Temptavit. Polecamy wykonać przede wszystkim multitest na narkotyki i multitest na dopalacze, o ile nie masz pewności jaką substancję może zażywać bliska Ci osoba, pacjent lub pracownik.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Dopalacze – jak wyglądają?

W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać substancję psychoaktywną. Nauczysz się także jak zachować się i na co zwrócić uwagę, by trafnie i prawidłowo rozpoznawać

zdjęcie używek

Co to jest morfina i jak działa?

Morfina to lek stosowany od wielu lat, a ze względu na swoje działanie jest powszechnie wykorzystywana także jako narkotyk. Niestety, “rekreacyjne” przyjmowanie tej substancji może

Rodzaje dopalaczy z podziałem na grupy

W tym artykule przedstawiamy Państwu podział na rodzaje dopalaczy. Tekst skoncentrowany jest na udzieleniu rzetelnych i przystępnych informacji na temat działania poszczególnych dopalaczy, nazw oraz