Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.
oczy po narkotykach

Oczy po Narkotykach

Jednym ze sposobów aby rozpoznać czy bliska nam osoba znajduje się pod wpływem narkotyków lub dopalaczy jest obserwacja wyglądu jej oczu. W zależności od stosowanych substancji wygląd oka może się różnić. W tym artykule dowiesz się na co należy zwrócić uwagę, nauczysz się sprawdzać reakcję źrenicy a także poznasz przyczyny dla których oczy po narkotykach zmieniają swój wygląd.

Należy jednak zauważyć na wstępie, że opisywane objawy niekoniecznie muszą oznaczać, że dana osoba jest pod wpływem narkotyków. Nienaturalna wielkość źrenic lub zaczerwienienie twardówki (biała część oka) i spojówki (wierzchnia część oka) mogą mieć różne przyczyny. Wielkość źrenicy może zmienić się pod wpływem takich czynników jak zmęczenie, wytężona praca wymagająca intensyfikacji funkcji poznawczych czy też podniecenie seksualne. Z kolei przekrwione oczy mogą być efektem zapalenia spojówki lub rogówki, a także alergii czy też uszkodzenia mechanicznego.

Jeśli mamy podejrzenie, że bliska nam osoba może zażywać narkotyki warto obserwować jej oczy przez dłuższy czas, o różnych porach dnia. Warto odnosić te obserwacje do zachowania sprawdzanej osoby i zwracać uwagę czy odbiega od normy. Unikanie kontaktu wzrokowego, gadatliwość lub senność mogą być dodatkowymi wskazówkami. Oczywiście jeśli chcemy zyskać pewność warto wykonać testy na narkotyki i dopalacze – zapraszamy do zapoznania się z ofertą Temptavit.

Oczy po narkotykach – dlaczego źrenice zmieniają swoją wielkość

Rozszerzenie i zwężenie źrenic następuje gdy mięśnie z jednej z dwóch grup mięśni w oczach, a mianowicie zwieracz oraz rozwieracz tęczówki, zostają aktywowane.  Reakcja zwieracza wyzwalana jest przez układ przywspółczulny, który jest częścią układu nerwowego i jest odpowiedzialny za autonomiczne procesy organizmu kiedy pozostaje w spoczynku. Z kolei reakcje rozwieracza są uruchamiane przez układ współczulny, który odpowiedzialny jest za fizjologiczne reakcje wymagające szybkich akcji takich jak obrona lub ucieczka.

Łatwo domyślić się, że substancje psychoaktywne mają bezpośredni efekt na powyższe układy. Zatem w zależności od przyjętej substancji oczy po narkotykach mogą mieć charakterystycznie powiększone lub zwężone źrenice.

Powiększone źrenice oczy po narkotykach

Jak wyglądają oczy po amfetaminie, kokainie i innych stymulantach?

Narkotyki z grupy stymulantów mają silne oddziaływanie na wspomniany już układ współczulny. Konsekwencją konsumpcji tych narkotyków będą zatem rozszerzone źrenice. Zażycie substancji takich jak amfetamina, kokaina, MDMA a także dopalaczy takich jak mefedron oraz leków z grupy SSRI, skutkuje znacznym, nienaturalnym zwiększeniem poziomu serotoniny w mózgu.

Jak wyglądają oczy po marihuanie?

Marihuana zwiększa poziom dopaminy w mózgu. Ta z kolei poprzez wzbudzanie receptorów andrenergicznych, zwiększa poziom adrenaliny, na który wrażliwy jest cały autonomiczny układ nerwowy. Efektem również będą powiększone źrenice.

Należy zwrócić uwagę, że efekt powiększonych źrenic może różnić się w zależności od przyjmowanej substancji. Tak jak np. leki SSRI lub marihuana nieznacznie wpłyną na wielkość źrenic, tak źrenice po zażyciu mefedronu lub MDMA będą bardzo rozszerzone.

Jak wyglądają źrenice po heroinie i innych opiatach?

W przeciwieństwie do stymulantów i marihuany, osoba pod wpływem opiatów będzie miała bardzo zwężone źrenice. Ma to związek z wpływem tych substancji na układ przywspółczulny, odpowiedzialny za relaks i odprężenie.

Metoda weryfikacji czy ktoś może znajdować się pod wpływem – sprawdzanie reakcji źrenicy

Sprawdzanie reakcji źrenicy osoby, którą podejrzewamy o zażycie narkotyków jest doraźną metodą na weryfikację czy ktoś może znajdować się pod wpływem. Sposób ten jest powszechnie wykorzystywany w placówkach leczenia uzależnień. Jest bezkosztowy i może pomóc w identyfikacji problemu w postaci złamania abstynencji przez pacjentów. Jak powszechnie wiadomo źrenice reagują na natężenie światła wpadającego do oczu. Fakt ten jest wykorzystywany w tej metodzie.

Przeprowadzanie metody w punktach:

  1. Podejrzewaną osobę należy ustawić tak, aby stała na wprost źródła naturalnego lub sztucznego światła,
  2. Sami stajemy naprzeciwko badanej osoby w taki sposób abyśmy dobrze widzieli jej oczy.
  3. Następnie badana osoba powinna zamknąć oczy na kilka sekund,
  4. Po chwili prosimy o szybkie otwarcie oczu i pozostawienie szeroko otwartych przez kilka sekund,
  5. Podczas, gdy oczy są otwarte powinniśmy dokładnie obserwować co dzieje się ze źrenicami. 

Normalna reakcja, świadcząca o stanie trzeźwości – miarowe skurczenie się źrenic a następnie delikatne rozszerzenie. Źrenice mogą nieco pulsować co wynika z tętna układu krwionośnego.

Reakcja, która powinna zaniepokoić – zwężenie się źrenic, ale brak ich rozszerzenia po chwili.

Należy pamiętać, że powyższa metoda w żaden sposób nie daje pewności, gdyż istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jej przebieg. Zalecamy ją jedynie, jako dodatkowe źródło informacji o stanie trzeźwości, a dla pełniejszej informacji warto wykonać testy narkotykowe.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Jak leczyć uzależnienie od amfetaminy?

Uzależnienia to ogromny problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Poza oczywistymi aspektami, które sprawiają, że uzależnienie jest niezwykle groźne i stanowi istotne zagrożenie

narkotyki dopalacze

Benzodiazepiny – czy są uzależniające?

Benzodiazepiny są substancjami docenianymi w medycynie za swoją skuteczność i szeroki zakres działania – sprawdzają się w przypadku wielu dolegliwości. Jednocześnie ze względu na swoje

Rodzaje dopalaczy z podziałem na grupy

W tym artykule przedstawiamy Państwu podział na rodzaje dopalaczy. Tekst skoncentrowany jest na udzieleniu rzetelnych i przystępnych informacji na temat działania poszczególnych dopalaczy, nazw oraz

samopoczucie po narkotykach

Objawy uzależnienia

Poniższy artykuł został przygotowany w celu przybliżenia najistotniejszych informacji dotyczących objawów  uzależnienia od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.Informacje w nim przedstawione, pozwolą z dużym prawdopodobieństwem