Testy na Narkotyki z moczu

Testy na obecność narkotyków warto przeprowadzić, gdy podejrzewamy, że bliska osoba, pracownik lub pacjent może zażywać substancje psychoaktywne, warto przeprowadzić test na narkotyki. Dostępne w Temptavit testy pozwalają wykryć nawet do 10 substancji.

Substancje psychoaktywne to niebezpieczne dla zdrowia i życia silnie uzależniające związki chemiczne. Nie pozwól by ich używanie w Twoim otoczeniu doprowadziło do tragedii.

Testy na narkotyki, które oferujemy wykrywają najpopularniejsze obecnie narkotyki i substancje. Gdy nie masz pewności, czy osoba której ma dotyczyć badanie zażywa narkotyki, lecz dopuszczasz taką możliwość, zyskaj pewność wybierając dostępne testy z oferty Temptavit. Wiemy jak ważna dla Ciebie jest szybka dostawa, dlatego wszystkie zamówenia realizujemy natychmiastowo.

Gdy podejrzewamy, że bliska osoba, pracownik, pacjent może zażywać substancje psychoaktywne, warto przeprowadzić test na narkotyki. Dostępne w Temptavit testy narkotykowe pozwalają wykryć nawet do 13 substancji!

Substancje psychoaktywne to niebezpieczne dla zdrowia i życia silnie uzależniające związki chemiczne. Nie pozwól by ich używanie w Twoim otoczeniu doprowadziło do tragedii.

Jakie narkotyki wykrywają testy Temptavit?

 

Te najczęściej używane takie jak:

 • Amfetamina
 • Kokaina
 • Marihuana i haszysz
 • Heroina
 • Morfina
 • MDMA (ecstasy)
 • Metaamfetamina
 • Oksykodon
Testy wykrywają także popularne substancje uzależniające zawarte w lekach aptecznych takie jak:
KodeinaTramadolBenzodiazepiny

W naszej ofercie możesz znaleźć także testy na dopalacze wykrywające substancje, które obecnie są równie popularne jak narkotyki.

Kiedy warto zrobić test narkotykowy?

Jeżeli zauważamy, że Twoje dziecko lub pacjent zachowuje się nienaturalnie, inaczej niż zwykle, może być to objaw zażycia narkotyków. Zachowanie które powinno przykuć Twoją uwagę to wyobcowanie i unikanie kontaktu. Może oznaczać to, że dziecko próbuje ukryć zażycie narkotyku. Ponadto jeżeli obserwujemy u dziecka lub pacjenta obniżony lub doskonały, nastrój bardziej niż zwykle, również warto rozważyć wykonanie testu narkotykowego. Podobnie będzie też w przypadku senności i pobudzenia – mogą to być objawy zażycia narkotyku. Zasadniczo wszystkie narkotyki swoją określoną charakterystykę i sposób działania, dlatego warto rozważyć wykonanie multitestu na narkotyki aby przekonać się z jakim narkotykiem dziecko lub pacjent miało do czynienia.

Uniwersalnym objawem zażycia narkotyków będzie zaniedbywanie obowiązków a także brak zainteresowań. Dodatkowo też osobę którą podejrzewamy o zażywanie narkotyków może charakteryzować zmiana znajomych i otoczenia w danym okresie. Może także pojawić sie sytuacja, że podejrzewana osoba izoluje się od dawnych znajomych i ucina relacje, o które wcześniej dbała. Są to objawy dość typowe dla osoby, która zażywa narkotyki w destruktywny sposób – warto ten fakt zweryfikować przeprowadzeniem badania na obecność narkotyków.

Więcej na temat objawów uzależnienia można przeczytać na łamach naszego bloga, w którym dzielimy się wiedza dotyczącą uzależnienia, narkotyków i dopalaczy.

Testy na narkotyki - charakterystyka i parametry

Testy na obecność narkotyków posiadają wymaganą deklarację zgodności WE i zostały opatrzone znakiem CE. Testy są przeznaczone do diagnostycznego badania in vitro (poza organizmem).

W celu poprawnego przeprowadzenia testu należy pamiętać by:

 • ✓ zwrócić uwagę aby nie mieszać różnych próbek moczu
 • ✓ zapoznać się dokładnie z procedurą przeprowadzania testu przed użyciem 
 • ✓ nie otwierać opakowania z testem do momentu przeprowadzenia badania
 • ✓ uniemożliwić osobie badanej zafałszowanie wyniku poprzez ingerencję w badaną próbkę moczu

Jak wykonać testy na narkotyki?

W celu wykonania testu, należy pobrać próbkę moczu zważając by osoba badana nie mogła jej zafałszować. Następnie należy odsłonić paski testowe wysuwając osłonę i zanurzyć je w próbce moczu na co najmniej 15 do 20 sekund, uważając by próbka moczu nie zamoczyła kasetki.  Następnie należy zacząć odmierzać czas. Wynik należy odczytać po 5 minutach. Po 10 minutach nie należy wyniku odczytywać ponownie. 

Wynik pozytywny testu na narkotyki

Pokaże się tylko jedna linia, w obszarze kontrolnym, oznaczonym literą ‘C’. W obszarze testowym, oznaczonym literą ’T’ nie będzie linii. Wynik pozytywny oznacza, że stężenie badanego narkotyku osiąga wykrywalny poziom.

wykonanie testu na narkotyki
Test na narkotyki - umieszczenie na płaskiej nawierzchni

Wynik negatywny testu na narkotyki

Pojawią się dwie linie, jedna w obszarze kontrolnym ‘C’ a druga w obszarze testowym ’T’. Wynik negatywny  oznacza, że stężenie badanego narkotyku nie osiąga wykrywalnego poziomu. 

Wynik nieważny

W obszarze kontrolnym nie pojawi się linia. Jeśli linia pokaże się po wyznaczonym czasie, nie należy go brać pod uwagę. Test należy wówczas powtórzyć z kolejnym testem. 

wykonywanie testu na narkotyki
Test na narkotyki - nanoszenie próbki

Testy na narkotyki - zastanawiasz się czy wykonałeś go poprawnie?

Bez obaw. Każdy test na narkotyki udostępniany przez Temptavit jest wyposażony w wewnętrzną kontrolę jakości. Ukazanie się linii w obszarze kontrolnym oznacza poprawność wykonania testu, tj. techniki wykonania jak i ilości próbki moczu. Ponadto dokładność testów paskowych została sprawdzona w porównaniu z komercyjnie dostępnymi testami o tym samym poziomie czułości. Próbki moczu zebrane od wolontariuszy, którzy nie są użytkownikami tych substancji były poddane wszystkim testom równocześnie. Zgodność wynosiła ok 96-99%.

Po jakim czasie wykrywane są narkotyki?

Czas w po zażyciu narkotyku w jakim można wykryć jego obecność w moczu zależy od samej substancji, ale też od bardzo wielu innych czynników. Z zebranych danych uśrednionych można podać orientacyjny czas w jakim dana substancja utrzymuje się w organizmie w przypadku badania próbki moczu. 

Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i czas ten jest zależny także od czynników takich jak ilość przyjętego narkotyku lub częstotliwość zażywania narkotyku przed przeprowadzeniem testu na narkotyki. Istotnie też na badanie mogą wpłynąć cechy fizjologiczne badanej osoby, takie jak metabolizm czy waga. Jeśli osoba wykonywała intensywny wysiłek fizyczny to też mogło przyspieszyć pozbycie się substancji z organizmu.

Mając na uwadze powyższe zastrzeżenia, należy pamiętać, że podany poniżej czas, w którym możliwe jest wykrycie substancji przez testy narkotykowe jest orientacyjny i może się różnić.

Jak przechowywać test na narkotyki?

Aby testy na narkotyki zachowały właściwą skuteczność, warto zastosować się do zaleceń dotyczących sposobu na ich przechowywanie. Testy powinny być przechowywane w temperaturze 2-30ºC i nie należy dopuścić do zamrożenia testu na narkotyki. Testy dostarczane przez Temptavit mają bardzo długie terminy przydatności, ale jeśli zamierzasz je trzymać przez długi okres to nie przekraczaj daty ważności oznaczonej na opakowaniu. Ważne jest też aby opakowanie otworzyć dopiero w momencie przeprowadzania badania. Testu nie należy trzymać w bezpośrednim świetle słonecznym. Wszystkie elementy testu powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Pamiętaj też, żeby nie używać testu jeśli dostanie się do niego mikrobiologiczne skażenie. Może to być przyczyną zafałszowanego wyniku.

Twoje dziecko lub pacjent może próbować zafałszować wynik

Warto uzbroić się w wiedzę dotyczącą tego jak wynik testu na narkotyki może zostać zafałszowany aby przestrzec się przed taka sytuacją. Osoba, która będzie poddawana badaniu, mająca tego świadomość za wczasu, może próbować Ciebie oszukać. 

Najbardziej prymitywną, ale skuteczną metodą może być podmienienie próbki. Badana osoba może do testu próbować podstawić próbkę uzyskaną od osoby, która nie zażywała narkotyków. Innym sposobem może być usiłowanie dodania do swojej próbki substancji o silnych właściwościach chemicznych – krople do oczu, mydło lub sól – to tylko kilka z przykładów. Osoba starająca się pozbyć narkotyków z organizmu może też próbować stosować intensywne nawadnianie organizmu i wpijać wiele litrów płynów. Inną metodą, o której informacje można znaleźć na forach dedykowanych dyskusjom o narkotykach jest wypijanie octu na chwilę przed badaniem na obecność narkotyków.

Jak uchronić się przed zafałszowaniem testu narkotykowego?

Jest kilka prostych sposobów, które pomogą Ci zapobiec przed zafałszowaniem testu na narkotyki:

• Przeprowadzenie testu bez zapowiedzenia i poinformowanie osoby badanej nie dłużej niż pół godziny przed badaniem

• W pobliżu przeprowadzanego testu nie przetrzymuj chemikaliów takich jak mydło czy proszek do prania – dzięki temu substancje to nie zostaną dodane do próbki moczu

• Jeżeli przeprowadzasz test w toalecie możesz zafarbować wodę w muszli klozetowej na niebiesko aby nie można było jej użyć do rozcieńczenia próbki moczu

• Poproś badaną osobę o umycie rąk woda z mydłem na chwilę przed badaniem

Środki ostrożności jakie należy zachować

Przed użyciem testu narkotykowego warto pamiętać o zastosowaniu podstawowych środków ostrożności, o których informujemy w pełni w ulotce:

• Testy na narkotyki są przeznaczone do diagnostycznego badania in vitro (tzn. poza organizmem). 

• Test nie nadaje się do wielokrotnego użytku.

• Nie należy także używać testu jeśli opakowanie jest uszkodzone.

• Należy zwrócić uwagę aby nie mieszać różnych próbek moczu. Należy zapoznać się dokładnie z procedurą przeprowadzania testu przed użyciem.

• Próbki należy przechowywać jako potencjalnie zaraźliwe – należy przestrzegać środków ostrożności przed zagrożeniami mikrobiologicznymi podczas całej procedury i postępować zgodnie ze standardowymi procedurami bezpiecznego utylizowania próbek

• Temperatura przeprowadzania testu powinna być zgodna z procedurą.

• Powstałe odpady należy utylizować zgodnie z regulacjami prawnymi.

×

Koszyk