Mefedron i jego pochodne (3mmc, 4mec, etc.) to jedne z najpopularniejszych dopalaczy, które stosunkowo łatwo można dostać na czarnym rynku. Mefedron jest popularny w dyskotekach czy klubach. Ze względu na silne efekty psychoaktywne, stosowanie tej substancji negatywnie oddziałuje na zdrowie, powodując różnego rodzaju skutki uboczne, zwłaszcza dla zdrowia psychicznego. Podobnie jak wiele innych substancji, obecność mefedronu w organizmie można stwierdzić, wykonując odpowiedni test. Co ciekawe, mefedron, mimo iż jest uważany za bardzo niebezpieczny, przez pewien czas był substancją zupełnie legalną w Polsce. Do 2010 roku można go było dostać w różnego rodzaju sklepach z dopalaczami, później w życie weszło nowe prawo zakazujące obrotu, a następnie także posiadania tej substancji. Jednakże dopalacz ten, stał się niezwykle popularny, szczególnie ze względu na bardzo silnie działanie pobudzające, dające efekt zbliżony do zażywania kokainy i ecstasy, a także relatywnie niską cenę.
Mefedron – jak długo działa?
Czas działania (potocznie: „ile trzyma mefedron”) zależy od wielu różnych czynników. Przede wszystkim wymienić należy ilość zażytej substancji, jej czystość czy sposób przyswajania. Jeśli mefedron został zażyty doustnie, to jego działanie pojawia się po około 20-50 minutach. Najmocniejsze efekty utrzymują się przez kilkanaście minut, maksymalnie godzinę, a następnie wyciszają się przez około 3 godziny. Podobnie w przypadku wciągnięcia substancji nosem, jednak w tym przypadku dopalacz działa niemalże od razu. Mefedron podawany dożylnie uaktywnia się natychmiast, a jego efekty utrzymują się przez około 30 minut. Dla czasu działania mefedronu, nie bez znaczenia jest także to, jak długo dana osoba mefedron zażywa. Efekty mefedronu będą się utrzymywać znacznie dłużej u osoby, która pierwszy raz zażyła mefedron, a zupełnie krótko u osoby, która jest od tej substancji już mocno uzależniona.
Mefedron – ile utrzymuje się w organizmie?
Nie da się jednoznacznie określić, ile mefedron utrzymuje się w organizmie. Dużą rolę odgrywa tutaj sam organizm osoby zażywającej narkotyki oraz wspomniane wyżej aspekty. Istotny jest także sposób przeprowadzenia badania. Do niedawna mefedronu nie dało się wykryć za pomocą testów wykonywanych z moczu. Obecnie można jednak spotkać się z tego rodzaju produktami, które są w stanie wykryć obecność tej substancji. Trzeba jednak pamiętać, że dla osoby zażywajacej tę substancję sporadycznie, będzie on skuteczny przez około 12-18 godzin od zażycia dopalacza. Aby osiągnąć rzetelny wynik, należy więc wykonać test jak najszybciej. W Temptavit.pl znajdziesz skuteczne testy, dzięki którym otrzymasz precyzyjny wynik, nawet jeśli w organizmie znajduje się niewielka ilość substancji.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku testu z krwi. Niestety, brak dostatecznej ilości badań uniemożliwia podanie precyzyjnej odpowiedzi. Ale co do zasady, mefedron będzie wykrywalny w krwiobiegu przez maksymalnie kilka dni. Co istotne, mefedron rzadko występuje w czystej postaci, dlatego często zdarza się, że można wykryć w badanym moczu inne substancje, takie jak amfetamina czy metamfetamina. Te z kolei utrzymują się w organizmie około 7 dni. W przypadku badania toksykologicznego (z krwi) długość działania to około 3 dni.
Mefedron – jak poznać, że ktoś z otoczenia go zażywa?
Mefedron powoduje różnego rodzaju objawy, które ułatwiają rozpoznanie, czy dana osoba kwalifikuje się do wykonania testu. „Pozytywne” dotyczą zwiększonej czujności, pewności siebie, stanów euforycznych, podekscytowania, rozmowności, otwartości, pobudzenia czy silniejszego popędu płciowego. Negatywne skutki uboczne, zależnie od sytuacji, mogą być mniej lub bardziej poważne. To między innymi zwiększona potliwość, wiążąca się z intensywnym, nieprzyjemnym zapachem. Pojawić się mogą także bóle głowy, palpitacje, nudności, sztywność mięśni, zaburzenia pamięci, ataki paniki, paranoje, halucynacje. Co istotne, zażywanie mefedronu prowadzi najczęściej do wielorakich zaburzeń psychicznych, obejmujących zespoły depresyjne, stany psychotyczne, omamy.Szczególnie niebezpieczne jest łączenie mefedronu z innymi substancjami psychoaktywnymi (tzw. politoksykomania) w szczególności z alkoholem, czy też stymulantami, czyli np. kokainą, ecstasy i amfetaminą. Mefedron pobudza organizm do produkcji serotoniny, dlatego właśnie daje tak wiele euforycznych i pobudzających efektów. Niestety, ze względu na zażywanie dopalacza, naturalne predyspozycje do wytwarzania tego hormonu zmniejszają się, dlatego użytkownik odczuwa rosnącą potrzebę ponownego zażycia substancji psychoaktywnej. W ten właśnie sposób, bardzo łatwo jest się od mefedronu i jego pochodnych uzależnić.
Mefedron – jak reagować, kiedy osoba bliska zażywa dopalacz?
Przede wszystkim należy zachować spokój i porozmawiać z tą osobą. Zażywanie dopalaczy może być spowodowane problemami w życiu osobistym lub zawodowym, z którymi sięgający po narkotyki nie może sobie poradzić. W takich sytuacjach konieczna jest fachowa interwencja a najlepiej udział w terapii uzależnień.
Skuteczne testy na narkotyki, także wykrywające w organizmie mefedron, można zakupić na naszej stronie internetowej.