Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.

Skutki zażywania dopalaczy

Środki zastępcze lub nowe substancje psychoaktywne, potocznie nazywane dopalaczami, zaraz obok substancji psychoaktywnych znanych już od dawna, takich jak marihuana, amfetamina czy heroina, stają się coraz bardziej powszechne. Ten artykuł poświęcony jest zagrożeniom i skutkom zażywania dopalaczy.

Prędkość wprowadzania na rynek kolejnych, zmodyfikowanych dopalaczy jest zatrważająca. Skutkuje to utrudnieniami w badaniu ich szkodliwości, gdyż nawet małe zmiany w strukturze chemicznej konkretnej substancji mogą znacznie podwyższać ryzyko związane z jej zażyciem. Mimo to, istnieją już informacje, które mogą dawać ogląd na spektrum konsekwencji zażywania dopalaczy.

Do specjalistycznych placówek, takich jak ośrodki terapii czy w poradnie leczenia uzależnień, już od długiego czasu zgłaszają się po pomoc osoby, które w większości przypadków deklarują ogromny problem z destrukcyjnym zażywaniem właśnie dopalaczy.

Skutki dopalaczy, poza bezpośrednimi, pożądanymi przez użytkowników (zmiana postrzegania, świadomości, zachowania a także nastroju) niosą za sobą poważne skutki długoterminowe. Nie zostało jeszcze potwierdzone czy są odwracalne. Bardzo często, ze względu na eksperymentalny charakter substancji, konsekwencje są w dużym stopniu nieprzewidywalne.

Przedstawiamy Państwu informacje na temat skutków zażywania dopalaczy z podziałem na dwa najpopularniejsze typy, które udało się dotąd przebadać.

Wpływ mefedronu i innych katynonów na organizm człowieka

Katynony stanowią 33% całego rynku handlu dopalaczami i są jednymi z bardziej niebezpiecznych. Wśród najpopularniejszych substancji można wyróżnić mefedron (4-mmc), 3-mmc, 3-cmc, 3,4-mmc i 4-cmc.

Pożądane efekty mefedronu oraz jego zmodyfikowanych wersji mają przypominać działanie kokainy i MDMA (extasy) – użytkownicy tej substancji doświadczają ekstremalnej euforii
i ekscytacji.

Krótkoterminowe skutki zażywania mefedronu

Zażywanie katynonów powoduje także wiele ryzykownych, krótkoterminowych konsekwencji, bezpośrednio towarzyszących konsumpcji. Wśród nich pojawiają się:

  • silne bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • skrajna bezsenność
  • niepokój i paranoja
  • przywidzenia i halucynacje spowodowane niedoborem snu
  • niekontrolowane spięcia mięśniowe
  • chaotyczne zachowania
  • problemy z oddychaniem
  • zgrzytanie zębów, często powodujące ich kruszenie
  • nadmierna potliwość, która może być przyczyną przegrzania organizmu

Skutki długoterminowe

Użytkownicy wskazują, że wszelkie przykre doznania wyraźnie intensyfikują się kiedy substancja przestaje działać przyjemnie. Stąd też wypływa potężna chęć ponownego zażycia, co z kolei czyni mefedron i jego chemicznych następców, substancjami o bardzo silnym potencjale uzależniającym. Osoby zażywające z czasem zaczynają działać irracjonalnie i wbrew instynktom samozachowawczym. Pomimo, że katynony nie uzależniają fizycznie, ich użytkownicy poprzez nieodpartą chęć ponownego zażywania, doprowadzają organizm do skrajnego wycieńczenia.

Skutki śmiertelne mefedronu

Od kiedy substancja ta pojawiła jako dopalacz na rynku światowym ok. 2008 roku, zanotowano już kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych bezpośrednio spowodowanych mefedronem.

Wpływ syntetycznych kannabinoidów na organizm

Kolejną bardzo rozpowszechnioną grupą dopalaczy stanowią syntetyczne kannabinoidy. Ich udział w rynku Unii Europejskiej to aż 29%. Łącznie przechwycono 2,5 tony tych substancji. Najpopularniejsze substancje tego typu to 5F-AMB, 5F-AKB48 ADB-FUBINACA i JWH-018.

Ich działanie z założenia ma przypominać efekty palenia marihuany. Nie mają one jednak chemicznie nic wspólnego ze składem marihuany a skutki ich zażywania są dużo bardziej niebezpieczne.

Krótkoterminowe skutki zażywania syntetycznych kannabinoidów

Tak jak marihuana, pomimo oczywistych zagrożeń związanych z uzależnieniem, jest stosunkowo bezpieczną substancją, tak z powodu zażywania kannabinoidów syntetycznych, wiele osób musiało być hospitalizowanych. Z najczęściej pojawiających się skutków krótkoterminowych wśród osób zażywających można wymienić:

  • napady paniki
  • przekrwione oczy
  • częste przeziębienia wśród osób regularnie spożywających
  • paranoja i wrażenie bycia bliskim śmierci
  • dezorientacja utrata pamięci
  • częstoskurcz

Uzależnienie od syntetycznych kannabindoidów

Podobnie jak marihuana, syntetyczne kannabinody są substancjami łatwo uzależniającymi. Osoba, która wyrobi sobie destrukcyjny nawyk zażywania tych substancji, ponosi szereg konsekwencji społecznych i poznawczo-behawioralnych. Wśród nich można wymienić:

  • poczucie bezsensu i epizody depresyjne
  • utrata motywacji
  • zachowania takie jak nieoczekiwane wybuchy śmiechu
  • nagłe zmiany nastroju
  • hiperaktywność i chaotyczny sposób wypowiadania się
  • unikanie kontaktu z bliskimi
  • wystąpienie silnego zespołu abstynencyjnego

Tragiczne skutki “Mocarza”

Jedna z głośniejszych medialnie historii w Polsce dotycząca dopalaczy, wydarzyła się w 2015 roku. Ówczesna władza wprowadziła prawo pozwalające zamknąć punkty stacjonarne, w których każdy mógł bez problemu i legalnie kupić silne substancje odurzające. Nie przeszkodziło to jednak w dalszym ich rozpowszechnianiu. Coraz popularniejsze stały się sklepy internetowe i ta forma handlu stanowi istotny problem do dzisiaj.

W ofercie takich sklepów pojawiła się substancja o enigmatycznie brzmiącej nazwie “mocarz”. Jej skład nie jest do dziś w pełni rozpoznany, niemniej jednak wiadomo, że została stworzona w oparciu o syntetyczne kanabinoidy. Susz roślinny, który jest stosowany do mieszania z substancją psychoaktywną, został nasączony jej zbyt dużą ilością.

Skutki mocarza były tematem głośnej debaty publicznej, czemu nie można się dziwić. Ponad 200 osób tylko na terenie południowej Polski było hospitalizowanych. Jeden przypadek zakończył się śmiercią.

Jeśli potrzebują Państwo zweryfikować czy bliska Państwu osoba nie zażywa, którychś z omawianych substancji, testy na dopalacze, które mamy w ofercie sklepu wykrywają je. W razie wątpliwości zapraszamy do zadawania pytań

Co powoduje, że dopalacze są tak bardzo niebezpieczne?

Jeśli dana substancja zostanie sklasyfikowana jako nielegalna, na tzw. czarnym rynku pojawią się kolejne substancje o nieznacznie zmienionej strukturze chemicznej. Prawdopodobnie cała ich seria przygotowywana jest już zawczasu, tak aby czas reakcji na zmieniające się prawo był jak najkrótszy.

Pomimo tego że kolejne, wprowadzane do obrotu dopalacze mają wyraźnie zbliżony skład chemiczny do swoich poprzedników, to już konsekwencje ich zażywania mogą znacznie się różnić. Osoby, które decydują się na ich spożycie nigdy nie mogą być pewne czy dawka jaką sobie przygotują nie będzie przyczyną tragedii.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

zdjęcie używek

Co to jest morfina i jak działa?

Morfina to lek stosowany od wielu lat, a ze względu na swoje działanie jest powszechnie wykorzystywana także jako narkotyk. Niestety, “rekreacyjne” przyjmowanie tej substancji może

Jak poznać że ktoś bierze narkotyki?

Narkotyki, nawet stosowane sporadycznie i “rekreacyjnie”, potrafią wyrządzić wiele szkód w organizmie. W wielu przypadkach sięganie po nie powoduje charakterystycznie objawy, dlatego jeśli zastanawiasz się,

Jak działa uzależnienie? Obalamy mity!

Wokół tematu uzależnień funkcjonuje wiele mitów i uproszczeń, przez które cierpią zarówno osoby zmagające się z problemem uzależnienia, jak i ich najbliżsi. Wychodzenie z uzależnienia