Darmowa dostawa od 100 zł

Uzależnienie od amfetaminy –
objawy i skutki

Amfetamina jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych. Według badania przeprowadzonego przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (ECMNiN) w obrębie Unii Europejskiej, w roku 2016 skonfiskowano blisko 6 ton amfetaminy. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że amfetamina jest piątym najczęściej zgłaszanym narkotykiem w przypadku nagłych interwencji w szpitalach objętych monitorowaniem ECMNiN, co świadczy, że jest to wyjątkowo niebezpieczna substancja.

W niniejszym artykule omówimy potencjał uzależnieniowy amfetaminy, jakie ta substancja niesie zagrożenia a także jak rozpoznać, że ktoś boryka się z uzależnieniem od amfetaminy. Na początku chcielibyśmy przedstawić Ci kilka ogólnych informacji.

Amfetamina rozsypana

Czym jest amfetamina?

Amfetamina jest substancją, która stymuluje funkcjonowanie centralnego ośrodka nerwowego. W praktyce oznacza to, że powoduje ona złudne poczucie przypływu energii, braku zmęczenia, większej zdolności do skupienia się a także wzrostu pewności siebie. 

Według informacji podawanych przez Centrum Badań nad Substancjami Odurzającymi Uniwersytetu w Maryland, amfetamina została zsyntetyzowana po raz pierwszy w 1887 roku w Niemczech, jednak nie odkryto jeszcze wtedy jej stymulującego efektu. 

We wczesnych latach 30 XX wieku, kiedy to już zaobserwowano, że amfetamina posiada właściwości pobudzające, wprowadzoną ją na rynek jako lek w sprayu udrażniający nos. Przepisywano ją również na wiele innych dolegliwości, takich jak kac alkoholowy, narkolepsja czy też problemy z nadwagą. Była także używana podczas drugiej wojny światowej przez wojska USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Japonii w celu stymulacji swoich żołnierzy.

Niedługo później, bo w latach 1960-1970, odkryto pochodną amfetaminy, czyli metaamfetaminę.  Jej zażycie skutkuje znacznie silniejszymi doznaniami. W tamtym czasie zaczęły w społeczeństwie coraz częściej występować problemy z uzależnieniem od tych substancji.

Krótkoterminowe skutki zażywania amfetaminy

Wspomnianym już właściwościom pobudzającym amfetaminy towarzyszy szereg skutków ubocznych. Są to objawy, dzięki którym w stosunkowo łatwy sposób można rozpoznać, że ktoś może być pod wpływem właśnie amfetaminy. Pośród najbardziej widocznych można wyróżnić:

  • Bezsenność
  • Rozszerzone źrenice
  • Suchość ust i okolic
  • Drganie mięśni
  • Płytki i szybki oddech
  • Paranoje
  • Euforia i zwiększona aktywność
  • Gadatliwość
  • Przekonanie o własnej błyskotliwości, sprycie, większe niż zwykle

Jeśli nie masz pewności, a chcesz dowiedzieć się czy bliska Ci osoba zażywa amfetaminę, skorzystaj z naszej oferty na testy na narkotyki.

Długoterminowe skutki zażywania amfetaminy

W przypadku, gdy osoba wytworzyła sobie destrukcyjny nawyk regularnego zażywania amfetaminy, pewne przykre konsekwencje  z czasem zaczynają się nasilać. Pożądane pobudzenie, którego oczekują zażywający amfetaminę, coraz bardziej zaczyna iść w parze z wyniszczeniem, problemami zdrowotnymi, także tymi natury psychicznej. Do najczęściej występujących zalicza się:

  • Psychozy i ujawnienie chorób psychicznych
  • Zaburzenia fizjologiczne
  • Zaburzenia behawioralne
  • Arytmia serca
  • Wrzody
  • Niedożywienie
  • Niedobór witamin
  • Schorzenia skóry
  • Ogólne pogorszenie stanu zdrowia
Amfetamina ważona przez dilera

Uzależnienie od amfetaminy – Jak powstaje?

Podobnie jak w przypadku każdej innej substancji psychoaktywnej, kwestia ta jest bardzo indywidualna. Każdy przypadek problemu z uzależnieniem należy traktować osobno – wszak każdy z nas jest inny. Oczywiście fazy uzależnienia będą takie same u wszystkich, jednak powody, dla których ktoś sięgnął po amfetaminę i nie zatrzymał się, są indywidualne. 

Można spróbować pokusić się o powiązanie destrukcyjnego zażywania amfetaminy ze stylem życia wynikającym z zawodu wykonywanego przez daną osobę. Jako, że amfetamina daje poczucie większej mocy sprawczej, sięgają po nią często osoby wykonujące zawody wymagające dużego wysiłku fizycznego lub intelektualnego, np:

  • pracownicy budowlani
  • pracownicy gastronomii
  • pracownicy magazynów
  • uczniowie i studenci
  • pracownicy korporacji

Oczywiście są to uogólnienia i nie należy upatrywać w tym żelaznej reguły. Często jednak w ośrodkach terapii uzależnień, wśród osób nadużywających właśnie amfetaminę, znajdują się osoby zbyt dużo pracujące.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że osoba sięgająca po amfetaminę pozbawia się też swoich społecznych lęków związanych z nawiązywaniem relacji. Jest jej znacznie łatwiej wyjść z kontaktem do ludzi i może dzięki temu wykształcić w sobie niebezpieczny mechanizm, który działa jedynie na krótką metę. 

Amfetaminę dość powszechnie zażywa się jako imprezowy narkotyk. W takich okolicznościach, osoba będąca pod jej wpływem z łatwością jest w stanie rozmawiać z przypadkowo napotkanymi ludźmi. To potencjalnie niebezpieczna zależność mogąca wpływać na wykształcenie uzależnienia.

Uzależnienie od Amfetaminy w głębokim stadium rozwoju

W przypadku amfetaminy mówimy raczej o uzależnieniu psychicznym, choć pewne symptomy uzależnienia fizycznego również występują. Osoba, która wykształciła w sobie wieloletni nawyk zażywania amfetaminy wykazuje pewne charakterystyczne zachowania, powiązane właśnie ze sferą psychiczną.

Typowo, osoba borykająca się z problemem uzależnienia od amfetaminy wycofuje się z relacji rodzinnych lub przyjacielskich. Może to wynikać ze wstydu, poczucia niezrozumienia a także zmiany systemu wartości – priorytetem staje się samotne spędzanie długich godzin pod wpływem narkotyku.

Często też człowiek uzależniony od amfetaminy, żeby nie doprowadzać do sytuacji kiedy będzie mu brakowało substancji, przekracza swoje granice finansowe i moralne. Może zdarzać się, że będzie pracować ponad siły, zaciągać pożyczki lub nawet okradać swoich bliskich.

Odstawienie Amfetaminy – jak wyjść z uzależnienia?

Podstawą terapii uzależnienia jest znalezienie motywacji. Najczęściej osoba dotknięta problemem musi sobie najpierw uświadomić, że ponosi straty z tytułu zażywania. Tutaj znowu sprawa jest indywidualna – dla jednych będą to kłopoty finansowe lub utrata pracy a dla innych zabranie praw rodzicielskich lub problemy prawne. Zazwyczaj musi wydarzyć się coś bolesnego, żeby pojawiła się chęć wyjścia z nałogu.

Niezwykle pomocne są spotkania z psychologiem i grupy terapeutyczne. W przeciwieństwie do czynnego uzależnienia, kiedy to postępuje izolacja społeczna, ważne są kontakty z innymi ludźmi wspierane przez terapeutów. 

Kiedy ktoś podejmuje kolejną nieskuteczną próbę odstawienia amfetaminy, ale mimo to wraca do jej zażywania, konieczne może być leczenie w zamkniętym ośrodku terapeutycznym, gdzie dana osoba nie będzie mieć łatwego dostępu do substancji.

Warto pamiętać, że wyjście z czynnego uzależnienia od amfetaminy jest możliwe.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Zmiany w dotychczasowym zachowaniu, problemy z koncentracją, zaczerwienione, przekrwione oczy, pociąganie nosem, przewlekły katar – to jedne z najbardziej typowych sygnałów świadczących o tym, że

Dopalacze – jak wyglądają?

W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać substancję psychoaktywną. Nauczysz się także jak zachować się i na co zwrócić uwagę, by trafnie i prawidłowo rozpoznawać

Co to są dopalacze?

Dopalacze – to potoczna nazwa jaką określa się produkty zawierające w swym składzie nowe nieznane dotąd substancje psychoaktywne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka działają

Jak wyglądają narkotyki?

Narkotyki różnią się między sobą sposobem działania, metodami przyjmowania, a także wyglądem. Warto jest mieć o nich choćby podstawową wiedzę, żeby rozpoznać, czy któraś z