Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.

Dopalacze – jak wyglądają?

W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać substancję psychoaktywną. Nauczysz się także jak zachować się i na co zwrócić uwagę, by trafnie i prawidłowo rozpoznawać sygnały, mogące świadczyć o tym, że ktoś z Twojego otoczenia może mieć styczność z substancjami psychoaktywnymi.

Pamiętaj, Twoja umiejętność rozpoznawania charakterystycznych znaków ostrzegawczych może kogoś uchronić przed zgubnymi, częstokroć prowadzącymi do śmierci skutkami zażywania dopalaczy lub narkotyków.

Jak zatem wyglądają dopalacze?

Jak wszystkie substancje chemiczne, mogą mieć zróżnicowany wygląd. Zanim jednak przejdziemy do opisywania wyglądu oraz wskazania charakterystycznych cech identyfikacyjnych konkretnych już substancji psychoaktywnych, wskażemy na co jeszcze z otoczenia użytkownika dopalaczy i narkotyków zwrócić uwagę. Nie zawsze będziesz miał bowiem styczność z samą substancją. Może to być również charakterystyczne opakowanie, lub akcesoria z nią związane. Co do do zasady nikt świadomie nie zostawia dopalaczy i narkotyków w miejscu łatwo dostępnym dla osób postronnych.

Bletki bibułki i młynek lub crusher - akcesoria do palenia marihuany i dopalaczy

Z całą pewnością, jeśli pośród rzeczy Twojej bliskiej osoby, pracownika, ucznia, dostrzeżesz lub znajdziesz przedmioty przypominające te opisane w niniejszym artykule lub prezentowane na zdjęciach, możesz słusznie podejrzewać, że mogą być one związane z używaniem dopalaczy lub narkotyków.

uzależnienie, fifka, lufka, dopalacze

Dopalacze – jak wyglądają opakowania?

Dopalacze i narkotyki najczęściej są sprzedawane w małych porcjach i mogą być pakowane w woreczki strunowe najmniejszych rozmiarów, nazywane w slangu użytkowników „samarami”. Mogą być pakowane także chałupniczo w małe kawałki folii aluminiowej, zawinięte w zwykłą kartkę papieru, ulotkę, lub też kawałek gazety. Mieszanki do palenia są niekiedy dystrybuowane w małych kawałkach z foliowej siatki i zgrzane poprzez przypalenie jej ogniem. Dopalacze mogą być także pakowane w małe plastikowe fiolki.

extasy, UFO, dopalacze

Dopalacze sprzedawane w sklepach stacjonarnych lub też w Internecie mogą mieć natomiast całkiem profesjonalne opakowanie przypominające np. opakowanie prezerwatywy, kartę – zdrapkę. Mogą mieć nadrukowaną etykietę, posiadać nazwę handlową oraz instrukcję, chociaż z uwagi na zasadnicze zmiany w dystrybucji dopalaczy, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich lat (od w pełni legalnych sklepów do czarnego rynku) obecnie, stanowią one marginalne wyjątki.

Twoją uwagę powinny także wzbudzić kartonowe paczki po przesyłkach z anonimowych, nieznanych źródeł. Ich nadawcą może być sklep, lub internetowa hurtownia dopalaczy.

Akcesoria związane z dopalaczami – jak wyglądają?

Z dopalaczami tak jak i z narkotykami, związane są specyficzne, charakterystyczne przedmioty, które mogą być używane między innymi do zażywania, przechowywania, porcjowania substancji. Mogą to być:
bibułki (tzw. bletki) służące do przygotowania tzw. jointa (papieros z suszem roślinnym, w którym znajduje się substancja psychoaktywna), np. marki OCB,
szklane lub metalowe lufki, różnorodne, kolorowe fajki wodne (tzw. bongo), które służą do palenia niektórych dopalaczy i narkotyków,
tzw. młynki, crushery (przedmioty, przypominające wyglądem puszkę, jojo, ew. łożysko), które służą do rozdrabniania suszu roślinnego.

akcesoria do zażywania dopalaczy

Mogą to być także zawinięte w rulon banknoty, ulotki, bilety komunikacji miejskiej oraz przycięte rurki do napojów, które używane są do zażywania substancji psychoaktywnych donosowo (wciąganie).

Warto również zwrócić uwagę na nietypowo starte i pobrudzone, lepkie plastikowe karty, takie jak dowód osobisty, płatnicze, lojalnościowe. Służą one do rozkruszania, rozdrabniania substancji psychoaktywnych na drobny, łatwo wchłanialny proszek, tak by mogły być zażyte, najczęściej wciągnięte donosowo.

Charakterystyczne mogą być też strzykawki, igły, służące do podawania substancji psychoaktywnych poprzez iniekcję dożylną. Twoją uwagę powinny także skupić: opalona folia aluminiowa, opalone łyżki, kapsle, które to przedmioty stanowią charakterystyczne elementy służące do zażywania dopalaczy i narkotyków poprzez ich palenie i wdychanie wytwarzanych przez nie oparów.

Jak w takim razie wyglądają dopalacze i narkotyki?

W pierwszej kolejności skupimy się na najistotniejszych aspektach identyfikacyjnych. Obecnie najbardziej popularne dopalacze to syntetyczne katynony (m.in. mefedron, 3mmc, 3cmc, 4mmc, alfa – PVP). Mogą one występować w postaci chlorowodorku lub siarczanu. Chlorowodorek dzieli się natomiast na puder i kryształ.

Syntetyczne katynony wyglądem przypominają znane i bezpieczne substancje takie jak sól, cukier, puder, gips. Zanieczyszczone substancje, dostępne w Internecie i u dilera, wyglądem mogą przypominać grubo lub średnio zmieloną, ziarnistą sól. Może to być także lekko wilgotny, półprzezroczysty oraz lekko zanieczyszczony „miał”.

Niezanieczyszczone syntetyczne katynony to substancje bezbarwne i bezzapachowe, bardzo rzadko spotykane. Te przeznaczone do handlu, zmieszane z wypełniaczami by zwiększyć ich wagę oraz zanieczyszczone podczas nieprofesjonalnej produkcji, można także rozpoznać (zazwyczaj) po charakterystycznym ostrym, nieprzyjemnym, chemicznym zapachu.

Podobny wygląd mają również inne powszechnie znane i używane substancje takie jak amfetamina czy też kokaina, lecz charakterystyczne jest znaczne rozdrobnienie substancji, która po rozkruszeniu albo nawet bez takiej ingerencji, przypomina bardziej pył, mąkę, gips, lub proszek do prania, aniżeli rozdrobniony kryształ.

Dużą popularnością wśród użytkowników substancji psychoaktywnych cieszą się obecnie substancje do palenia, które swoim działaniem imitują używanie marihuany – mowa o syntetycznych kannabinoidach, które bardzo dokładnie zostały opisane w osobnym wpisie.

Jak wyglądają te dopalacze? K2, Mocarz, Spice, bo tak między innymi nazywają się te substancje, to zazwyczaj mieszanki suszu roślinnego namoczone różnorodnymi substancjami psychoaktywnymi. Wyglądają więc jak mieszanki przypraw, ziół, tytoniu, niekiedy łudząco przypominając rozdrobnioną marihuanę, kadzidło.

Pamiętać należy, że to tylko pozory niewinności, za którymi skrywają się substancje odpowiedzialne na całym świecie za śmierć, choroby psychiczne, czy też okaleczenia.

Dość powszechnymi substancjami psychoaktywnymi są obecnie również benzodiazepiny – substancje chemiczne o działaniu nasennym, przeciwlękowym i uspokajającym, sprzedawane także jako leki. 

Rozpoznać je można stosunkowo łatwo, wyglądają bowiem tak samo jak każde leki – są pakowane w profesjonalne blistry, mają swoje nazwy handlowe takie jak np. Xanax, Valium, Relanium, Lorazepam, Klorazepam.

Jeśli jakieś opakowania leków wydają Ci się podejrzane i nie ma związku z terapią zaleconą przez lekarza, skonsultuj nazwę leku u farmaceuty w aptece lub w Internecie. Jeśli okaże się, że są to leki zawierające benzodiazepiny, zachowaj wzmożoną ostrożność.

leki uspokajające, nasenne, dopalacze
lorazepam-klorazepam-dopalacze

Koniecznie zadbaj by z otoczenia osoby, która używa tych substancji wyeliminować alkohol, którego działanie zwiększa działanie depresyjne ww. substancji i może prowadzić do zgonu.

Oprócz opisanych powyżej środków odurzających, dopalacze i narkotyki są również rozprowadzane jako różnokolorowe pigułki, często opatrzone logo (krzyż, mitsubishi, smerfy, serca i wiele innych) najczęściej znane jako extasy, (MDMA), które było bardzo popularne w latach dziewięćdziesiątych.

Obecnie extasy powraca. Tabletki te, oprócz MDMA mogą zawierać mieszankę innych substancji. Ich łączne działanie trudno przewidzieć, lecz ich używanie może być tragiczne w skutkach. W 2001 r. tabletki z wytłoczonym znaczkiem UFO, były znaną medialnie, przyczyną zgonu co najmniej 20 osób.

narkotyki, extasy, doplacze, pigułki

W tym miejscu wspomnieć należy także o bardzo małych rozmiarów kolorowych znaczkach z nadrukami, nasączanych substancjami psychoaktywnymi o działaniu halucynogennym np. LSD.

Substancją psychoaktywną jest też półprzezroczysty płyn o zapachu rozpuszczalnika, który służy do czyszczenia felg samochodowych o nazwie GBL (gammabutyrolakton). Zażywa się go poprzez rozcieńczanie go w wodzie. Bardzo łatwo go przedawkować, więc aby odmierzyć odpowiednią dawkę, używa się do tego jako miarki strzykawki bez igły.

Teraz już wiesz, jak mogą wyglądać najpopularniejsze dopalacze i narkotyki. Pamiętaj, że wygląd dopalaczy, w dużej mierze jest zależny od partii, ceny oraz jak już wskazaliśmy powyżej czystości. Ta sama substancja może zatem przybrać różną postać i wygląd. Nie zależy nam jednak by przekazać Ci wiedzę jak bezbłędnie rozpoznać każdą substancję – to niemożliwe i zarazem zbyteczne. Zależy nam jednak by wzbudzić Twoją uwagę i czujność, aby w odpowiedniej sytuacji wiedzieć jak się zachować i być może uratować komuś życie.

Jeśli znaleziona, zauważona przez Ciebie substancja przypomina Ci choć trochę wyżej wymienione, to być może jest to groźna dla życia i zdrowia substancja odurzająca – dopalacz lub narkotyk.

Jeśli podejrzewasz lub widzisz, że osoba z Twojego otoczenia może mieć styczność z substancjami, lub używa przedmiotów opisanych w tym artykule – zareaguj! Nie pozwól by ktoś z Twojego otoczenia stracił przedwcześnie życie. Istnieją bardzo skuteczne sposoby leczenia tej śmiertelnej choroby.

Pamiętaj jednak, by zachować spokój i nie działać pochopnie. Nie oskarżaj nikogo, nie czyń wyrzutów. Być może zidentyfikowane przez Ciebie przedmioty, nie należą do tej osoby. Jeśli jednak intuicja podpowiada Ci, że nie jest to przypadek, a po przeprowadzonej rozmowie, pojawiają się kolejne wątpliwości i podejrzewasz, że osoba ta, może być użytkownikiem substancji psychoaktywnych, wykonaj wedle instrukcji opracowanej przez specjalistów Temptavit, test na dopalacze. Skonsultuj się także z najbliższą poradnią uzależnień. Nigdy nie ignoruj sygnałów, które pozwolą wykryć wcześnie chorobę i pozwolą uratować komuś życie.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Co to są dopalacze?

Dopalacze – to potoczna nazwa jaką określa się produkty zawierające w swym składzie nowe nieznane dotąd substancje psychoaktywne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka działają

Jak działa uzależnienie? Obalamy mity!

Wokół tematu uzależnień funkcjonuje wiele mitów i uproszczeń, przez które cierpią zarówno osoby zmagające się z problemem uzależnienia, jak i ich najbliżsi. Wychodzenie z uzależnienia

Jak poznać, że dziecko bierze narkotyki?

Zmiany w dotychczasowym zachowaniu, problemy z koncentracją, zaczerwienione, przekrwione oczy, pociąganie nosem, przewlekły katar – to jedne z najbardziej typowych sygnałów świadczących o tym, że