Wokół tematu uzależnień funkcjonuje wiele mitów i uproszczeń, przez które cierpią zarówno osoby zmagające się z problemem uzależnienia, jak i ich najbliżsi. Wychodzenie z uzależnienia to zawsze złożony proces, który jest zależny od bardzo wielu czynników, głównie cech i doświadczeń konkretnej osoby. Jednak oczywistym jest, że im wcześniej zauważysz rozwijające się uzależnienie, tym szybciej będziesz mógł podjąć działanie i w konsekwencji osoba zmagająca się z uzależnieniem, będzie miała szansę na zdrowienie. Dlatego dziś walczymy z dezinformacją i przedstawiamy najpopularniejsze mity na temat uzależnień.
Mit 1. Jeśli ktoś naprawdę chce wyjść z uzależnienia, to przestaje brać narkotyki
To bardzo szkodliwy mit, przez który wiele osób nie zgłasza się po pomoc. Niestety, niedotknięta problemem i niemająca styczności z narkotykami osoba, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak działa uzależnienie. Zmiany, jakie zachodzą w psychice i w ciele podczas stosowania narkotyków sprawiają, że osoba uzależniona, choćby bardzo chciała, nie jest w stanie sama sobie pomóc i zrezygnować z wyniszczającej ciało i obezwładniającej psychikę potrzeby sięgania po stosowaną substancję psychoaktywną. Trzeba zdać sobie sprawę, że uzależnienie to choroba, z której nie wychodzi się jedynie siłą woli, tak samo jak samą chęcią bycia zdrowym nie leczy się innych chorób. Osoba uzależniona zazwyczaj nie jest w stanie całkowicie samodzielnie wyjść z uzależnienia. Oczywiście, chęć zmian i podjęcie współpracy z lekarzami czy psychoterapeutami jest konieczna, jednak nie znaczy to, że same chęci sprawią, że uzależniony nie sięgnie więcej po narkotyki.
Mit 2. Uzależnienie jest wtedy, gdy pojawiają się objawy somatyczne odstawienia
To również jest nieprawdą. Uzależnienie to przede wszystkim nieodparta chęć, przymus psychiczny robienia czegoś, mimo negatywnych konsekwencji jakie się w związku z uzależnieniem od substancji psychoaktywnej czy też czynności (uzależnienie behawioralne) pojawiają. Uzależnienie rozwija się nawet gdy organizm nie przejawia efektów charakterystycznych dla odstawienia danej substancji gdy uzależnienie przybiera już postać zaawansowaną. Uzależnienie objawia się nie tylko bólem fizycznym czy drgawkami, ale także drażliwością, niepokojem, irytacją czy rozkojarzeniem, kiedy uzależniony nie ma dostępu do przyjmowanych narkotyków.
Mit 3. Uzależniają się osoby o niskim statusie społecznym
Jest to kolejny szkodliwy mit, zarówno dla osób niezamożnych, którym często niesłusznie przypisuje się uzależnienia, jak i dla lepiej sytuowanych, którym często nikt nie zaoferuje pomocy na czas ze względu na stereotyp, że ludzie szanowani, znani i podziwiani, nie mają problemów z uzależnieniem. Mitem jest również stwierdzenie, że „nałóg ma się w genach”. Uzależnienie nie jest dziedziczne, choć możesz wynieść z domu pewien schemat zachowań i rozwiązywania problemów, przez które będziesz bardziej skory do sięgania po alkohol czy narkotyki.
Mit 4. Tylko codzienne zażywanie substancji psychoaktywnych oznacza uzależnienie
Mity na temat uzależnień od lat funkcjonują w społeczeństwie. Niestety, to że ktoś bierze narkotyki lub pije co jakiś czas, a nie codziennie, nie oznacza, że jest wolny od uzależnienia. Tutaj przede wszystkim liczy się regularność. Jeśli dana osoba od poniedziałku do piątku zachowuje trzeźwość, ale w weekendy regularnie sięga po narkotyki lub pije duże ilości alkoholu, a po takim weekendzie jest rozdrażniona, poirytowana i brak jej refleksji na temat przyczyn takiego stanu rzeczy, to są to klasyczne sygnały mogące świadczyć o rozwijającym się uzależnieniu. Jeśli taka osoba, jest w stanie wytrzymać jakiś czas bez narkotyków, ale w zasadzie tylko dlatego, iż wie, że za jakiś czas po nie sięgnie, to dobry moment na refleksję i skonfrontowanie się z rzeczywistością.
Mit 5. Można wyleczyć uzależnienie za pomocą leków
To, jak działa uzależnienie, nie sprowadza się jedynie do reakcji ciała w odpowiedzi na przyjęty narkotyk. Z tego powodu nie da się wyleczyć uzależnienia jedynie przy użyciu leków. Wychodzenie z uzależnienia to proces obejmujący pracę nad sobą i swoją psychiką, zmianą dotychczasowych nawyków i przyzwyczajeń, który musi być prowadzony przez specjalistę – terapeutę uzależnień. Nie bez powodu mówi się, że osobą uzależnioną zostaje się do końca życia. Leczenie uzależnienia, jest długotrwałym procesem, podczas którego chora osoba musi nauczyć się żyć bez dotychczas używanych „wspomagaczy”. Leki mogą jej natomiast w tym tylko pomóc. Co do zasady podaje się je w przypadku uzależnienia od opiatów, których stosowanie wywołuje silne uzależnienie fizyczne, dzięki czemu odstawianie narkotyków powoduje mniejszy ból i pozwala uzależnionemu przetrwać najtrudniejszy czas.
Jak widać, nie jest łatwo zrozumieć uzależnienie. Mity, które w tym artykule obaliliśmy, powinny choć trochę pomóc Ci w zrozumieniu i dostrzeganiu uzależnienia u siebie i u innych. Jeśli podejrzewasz bliską osobę o zażywanie narkotyków, to zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu, gdzie znajdziesz testy na wiele różnych rodzajów narkotyków. Dzięki temu będziesz mógł szybko podjąć kroki mające na celu pomoc w wyjściu z uzależnienia.