Obecnie dostęp do narkotyków jest niezwykle łatwy, co sprawia, że wiele osób uzależnia się od nielegalnych substancji, czego konsekwencją, są negatywne skutki uboczne dla zażywającego i jego organizmu. Jedną z nich jest nieodparta chęć przyjęcia kolejnej dawki narkotyku i konsekwencje braku substancji. Kiedy organizm zaczyna być przyzwyczajony do konkretnej substancji, to w przypadku jej braku zaczyna funkcjonować w negatywny dla osoby zażywającej sposób. Pojawia się przymus przyjęcia kolejnych porcji narkotyku, objawiający się frustracją z powodu jej braku, lub przedłużającej się przerwy w zażywaniu substancji, rozdrażnienie, a nawet agresja w stosunku do siebie i innych. Taki stan nazywa się potocznie głodem narkotykowym, który nie ma zbyt wiele wspólnego z głodem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest jednak bardzo negatywnym spiętrzeniem się silnych emocji wywołanych brakiem pożądanego, przyjemnego stanu psychoaktywnego, który wywołuje dana substancja. Jak objawia się „głód narkotykowy”?
Jak rozpoznać głód narkotykowy?
Przy regularnym przyswajaniu psychoaktywnej substancji organizm niejako przyzwyczaja się do niej. Z tego powodu często zaczyna “potrzebować” utrzymania konkretnego poziomu danej substancji, co określa się potocznie jako „głód narkotykowy”. Jeśli narkotyk nie zostaje zażyty mimo ogromnej chęci zażycia, to dochodzi do tzw. zespołu abstynencyjnego. Zespół ten, nie zawsze wygląda tak samo. Jego nasilenie może być różne. Sposób w jaki się objawia, determinuje rodzaj środka psychoaktywnego, częstotliwości użycia czy wielkości dawek i podatności organizmu.
Głód narkotykowy – objawy po odstawieniu amfetaminy
Amfetamina to bardzo silny narkotyk, który powoduje charakterystyczne objawy abstynencyjne, pojawiające się zwykle kilka lub kilkanaście godzin po zaprzestaniu zażywania substancji. Dotyczą one przede wszystkim stanu psychicznego. W tym miejscu można wymienić anhedonię (brak odczuwania przyjemności), stany depresyjne, drażliwość i niepokój, zmęczenie, senność, bóle głowy, głód (zwiększone łaknienie) lub jego brak, a w niektórych przypadkach nawet myśli samobójcze. Wspomniane objawy mogą się utrzymywać nawet do 3 dni, z czasem powoli słabną, o ile osoba nie zażyje kolejnej dawki amfetaminy. Należy pamiętać, że czym innym jest reakcja organizmu pojawiająca się u osoby, która eksperymentuje z narkotykami, której organizm nie wytworzył jeszcze z daną substancją „toksycznej więzi”, która objawiać się będzie „lekkim kacem”, a czym innym jest reakcja organizmu osoby stale zażywającej amfetaminę, dla której brak substancji jawi się jak prawdziwa tragedia, do której nie można dopuścić.
Jak rozpoznać głód narkotykowy w przypadku kokainy?
W przypadku kokainy objawy zespołu abstynencyjnego są podobne do sytuacji związanej z powyższym narkotykiem – amfetaminą. Chodzi więc o stany depresyjne, anhedonię, drażliwość, ale też bezsenność lub nadmierną senność oraz zaburzenia orientacji. Czasami pojawiają się także myśli samobójcze oraz majaczenie.
Jak objawia się głód narkotykowy – opioidy?
Opioidy to grupa substancji psychoaktywnych, spośród których można wyróżnić na przykład morfinę, heroinę czy kodeinę. Są to substancje niezwykle szybko i mocno uzależniające – zarówno psychicznie, jak i fizycznie, dlatego organizm będzie się silnie domagał ponowienia dawki. Głód narkotykowy może nastąpić nawet po 8 godzinach od ostatniego przyswojenia środka odurzającego i utrzymywać się przez 10 dni w najsilniejszej postaci, a w słabszej, gdy osoba której zespół abstynencyjny dotyczy jest silnie uzależniona i zażywa substancję nieprzerwanie od bardzo długiego czasu, nawet 27 tygodni. Charakterystyczne objawy dla zespołu abstynencyjnego to potliwość, dreszcze, świąd, kichanie, łzawienie, nudności i wymioty, przyspieszone tętno, ból brzucha, rozszerzenie źrenic, napady agresji, drażliwość i niepokój. Niezwykle nieprzyjemnym objawem odstawienia substancji, jest uczucie głębokiego chłodu, wyziębienia (zimna), które nie jest zależne od temperatury zewnętrznej.
Głód narkotykowy – objawy odstawienia marihuany
Marihuana nie powoduje tak silnego zespołu abstynencyjnego, jednak ten nadal występuje. Osoba pozbawiona dostępu do marihuany będzie rozdrażniona, kłótliwa i niespokojna. Warto wspomnieć, że jeśli ktoś pali marihuanę okazjonalnie, to prawdopodobnie nie odczuje objawów jej odstawienia, ponieważ te, są charakterystyczne w przypadku regularnego palenia umożliwiającego wytworzenie się choćby niewielkiej chęci kolejnego użycia marihuany dla ponownego przywołania, wywoływanych przez nią przyjemnych stanów emocjonalnych. Chodzi na przykład o niepokój, zaburzenia lękowe i obniżony nastrój, zaburzenia snu czy drażliwość.
Warto pamiętać, że pomimo istnienia wielu substancji psychoaktywnych objawy tzw. „głodu” są dość podobne dla większości narkotyków, ale aby rozpocząć terapię i wykonać pierwsze kroki w celu określenia z jakim narkotykiem mamy do czynienia, warto wykonać test i dowiedzieć, o który konkretnie chodzi oraz czy dana osoba w ogóle przyjmuje nielegalne substancje, ponieważ np. drażliwość czy stany lękowe są dość powszechnie występującymi stanami niekoniecznie. Warto wykonać test, aby mieć w tej kwestii pewność. W naszej ofercie znajdziesz wysokiej klasy testy na narkotyki, które dają wynik już po kilku minutach.