Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.

Jak wyglądają narkotyki?

Narkotyki różnią się między sobą sposobem działania, metodami przyjmowania, a także wyglądem. Warto jest mieć o nich choćby podstawową wiedzę, żeby rozpoznać, czy któraś z bliskich osób zażywa substancje psychoaktywne. Szybkie wykrycie problemu zażywania, choćby sporadycznego, daje możliwość natychmiastowej reakcji i pomocy, a to zwiększa szanse na nierozwinięcie się lub porzucenie przez osobę zażywającą uzależnienia. Wygląd narkotyków zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy opisy różnego rodzaju środków odurzających, dzięki którym łatwiej będzie Ci je rozpoznać.

Jak wyglądają narkotyki: opiaty, stymulanty: amfetamina, mefedron i jego pochodne oraz kokaina

To, jak wyglądają narkotyki w proszku zależy od kilku czynników oraz od  składników użytych w procesie produkcji. Niektóre z nich mają zapewnić stałą formę produktu końcowego, inne są dodawane dla koloru. Opiaty, czyli przede wszystkim morfina i heroina mają postać proszku, zwykle koloru brunatnego. Kokaina zazwyczaj występuje w postaci stałej, która po rozkruszeniu, zamienia się w biały, cierpki w smaku proszek. Kokaina może mieć zapach ropy naftowej. Charakterystyczne dla tej substancji jest jej miejscowe działanie znieczulające. Dzięki temu nie sposób jej pomylić z inną substancją.   Popularny stymulant, jakim jest amfetamina to zazwyczaj biały lub lekko zabarwiony na żółto a niekiedy na różowo proszek. Może ona stanowić także składnik kolorowych pastylek, na które może być naniesiony specyficzny symbol. Takie pigułki wyglądem przypominają leki, od których zazwyczaj odróżnia je finezyjny, niezwiązany z branżą medyczną symbol.  Dla osoby niemającej styczności z narkotykami, trudno będzie odróżnić amfetaminę od kokainy jedynie po wyglądzie. Pomocnym może być fakt, że kokaina zazwyczaj przypomina bryłki cukru pudru – po rozkruszeniu jest zdecydowanie bardziej sproszkowana i sucha. Kokaina jest raczej bezwonna, natomiast amfetamina ma charakterystyczny, ostry zapach. Z kolei mefedron (4 mmc) i jego pochodne, takie jak np. 3cmc, 3mmc najczęściej występują w postaci przezroczystych lub zabrudzonych kryształków, które po rozkruszeniu zamieniają się w proszek. Mefedron i jego pochodne łatwo rozpoznać po zapachu, który jest silny i nieprzyjemny, choć zazwyczaj jest to charakterystyczne dla substancji o niskiej czystości,  które zostały w procesie produkcji czymś zanieczyszczone, gdyż czysty chlorowodorek mefedronu powinien być przezroczysty i bezwonny. Taka postać na czarnym rynku występuje jednak dość rzadko.

Niektóre leki nasenne także mogą służyć jako substancje psychoaktywne. Zwykle są to benzodiazepiny lub obecnie zupełnie sporadycznie barbiturany. Z uwagi na fakt, że  zostały one stworzone jako leki, dość łatwo stwierdzić jak wyglądają poszczególne narkotyki z grupy leków – występują bowiem w formie tabletek, pastylek w blistrach. Rozpoznanie danej substancji ułatwia fakt, iż zazwyczaj do leku dołączona jest ulotka. Pamiętać jednak należy, że nie można pochopnie oceniać, czy ktoś przyjmuje lek, który został mu przepisany przez lekarza, czy też nadużywa go i można uznać, że jest to działanie pozamedyczne, spowodowane uzależnieniem. Udzielenie odpowiedzi na pytanie: jak wyglądają narkotyki w tabletkach jest zatem dość proste, jednak ocena, czy dana substancja została przepisana przez lekarza czy też jest przyjmowana z uwagi na jej działanie psychoaktywne to już większe wyzwanie. Jeśli znalazłeś tego rodzaju leki u bliskiej osoby – dziecka, partnera, partnerki, porozmawiaj z nim i spróbuj dowiedzieć się jaki jest powód zażywania takich substancji. W rozmowie warto również poruszyć kwestię uzależniającego potencjału takich substancji.

Kannabinole i substancje halucynogenne

Marihuana ma postać suszu roślinnego, natomiast haszysz to żywica z konopi, która przypomina brązową plastelinę lub czekoladę Zielone i lekko brązowawe ususzone liście zbite w grudki lub zielony tytoń zwykle jednoznacznie wskazują na kannabinole. Twoją uwagę zwrócić  powinny także brązowo-szare nasionka nieznanego pochodzenia.

LSD – substancja psychoaktywna z grupy halucynogenów, najczęściej jest spotykana w postaci nasączonych papierków z kolorowymi motywami lub w formie przypominającej opłatek. Na rynku narkotykowym pojawia się także w postaci kropel – w dozownikach podobnych do kropli do oczu.

Ecstasy (MDMA) w czystej postaci to kryształ, który najczęściej jest składnikiem charakterystycznych tabletek o różnych, finezyjnych kształtach i symbolach. W przypadku ecstasy, wygląd narkotyków jest bardzo charakterystyczny. Na czarnym rynku można spotkać drażetki w różnych kolorach, różnym rozmiarze a przede wszystkim opatrzonych charakterystycznymi wzorami, które odróżniają takie tabletki od leków. Zwykle ecstasy opatrzone są symbolami postaci zaczerpniętych z popkultury, bajek czy też muzyki. Najpopularniejszym przykładem są różowe tabletki w kształcie Myszki Miki. Niezwykle groźne były natomiast tabletki ecstasy z symbolem UFO, które jednak nie zawierały MDMA lecz p-metoksyamfetaminę (PMA), jedną z najbardziej toksycznych pochodnych amfetaminy i spowodowały wiele śmiertelnych zatruć w Polsce i na świecie.

Grzyby halucynogenne występują praktycznie tylko w postaci całych wysuszonych grzybów, rzadko rozkruszonych na drobniejsze części. Dość proste do rozpoznania, są narkotyki, które przyjmują postać lotnych rozpuszczalników, takich jak aceton czy butapren. Oprócz intensywnego, charakterystycznego zapachu, występują najczęściej w takiej formie, w jakiej zostały stworzone. Będą to więc butelki z rozpuszczalnikiem czy tuby z klejem. Zdarzają się także rozpuszczalniki w formie aerozolu. Są to jednak substancje używane obecnie sporadycznie.

To, jak wyglądają poszczególne narkotyki to niezwykle istotna kwestia. Równie ważne dla rozpoznania, czy dana osoba zażywa narkotyki, są akcesoria, które mogą się pojawić wraz z nimi. Będą to: bibułki i lufki przy marihuanie, pocięte fragmenty słomek, zwinięte w rulon banknoty, które służą do aplikacji sproszkowanych substancji psychoaktywnych donosowo, a także strzykawki. Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz kogoś o zażywanie narkotyków, musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zachowanie. Częste rozdrażnienie, rozkojarzenie, znikanie z domu, zmiany zachowania, niepokojący, niezdrowy wygląd ciała i skóry, także mogą wskazywać na zażywanie środków odurzających. Pamiętaj, że żadne objawy ani wygląd substancji nie dają całkowitej pewności, że osoba przyjmuje substancje psychoaktywne. Ostatecznego potwierdzenia należy szukać w wynikach testów na obecność narkotyków, które kupisz w naszym sklepie oraz u specjalistów zajmujących się tym tematem, np. u lekarzy czy psychologów.

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Jak działa uzależnienie? Obalamy mity!

Wokół tematu uzależnień funkcjonuje wiele mitów i uproszczeń, przez które cierpią zarówno osoby zmagające się z problemem uzależnienia, jak i ich najbliżsi. Wychodzenie z uzależnienia