Darmowa dostawa od 100 zł!

Szukaj
Close this search box.

Co to są dopalacze?

Dopalacze – to potoczna nazwa jaką określa się produkty zawierające w swym składzie nowe nieznane dotąd substancje psychoaktywne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka działają na ośrodkowy układ nerwowy wywołując czasową zmianę postrzegania, świadomości, zachowania a także nastroju.

Skąd wzięły się dopalacze?

Dopalacze zostały stworzone po to, by umożliwić legalne, w przeciwieństwie do narkotyków, czerpanie zysków z obrotu środkami odurzającymi, na które był, jest i zapewne zawsze będzie popyt. Co istotne, ówcześnie nie były to substancje nielegalne – ich posiadanie nie stanowiło czynu zabronionego.

Co to są dopalacze – ujęcie prawne

Obecnie z prawnego punktu widzenia jedne dopalacze mogą stanowić narkotyk jak np. mefedron, a inne nową substancję psychoaktywną (np. zamienniki mefedronu takie jak: 3cmc, 4 cmc), jeszcze inne, te najnowsze i nieewidencjonowane substancję zastępczą. Posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych jest nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności. Od 14 sierpnia 2018 r. posiadanie dopalaczy również jest nielegalne.

Kiedy pojawiły się dopalacze?

Pierwsze dopalacze pojawiły się w latach 80 tych ubiegłego wieku w USA, dość szybko rozprzestrzeniając się również po Europie. Rozkwit dopalaczy to początek XXI wieku, który zbiegł się ze spopularyzowaniem dostępu do sieci Internet, który z jednej strony umożliwił nieograniczony dostęp do wiedzy i w efekcie produkcję niezliczonych ilości nowych substancji psychoaktywnych, a z drugiej łatwe i co niezwykle istotne, anonimowe dotarcie do użytkownika. To właśnie wtedy rozpoczęła się właściwa era dopalaczy – nowych substancji odurzających, poszukiwanych jako zamienniki już znanych nielegalnych substancji.

W Polsce pierwsze dopalacze pojawiły się w 2008 r. – wtedy nikt jeszcze nie wiedział co to są dopalacze. Były one dostępne w punktach stacjonarnych i w sieci Internet. Obecnie dopalacze można kupić wraz z szybkim dowozem 24 h na dobę, głównie przy pomocy ogłoszeń lub witryn zamieszczanych w Internecie. Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem ich ilości. Punkty stacjonarne w zasadzie już nie istnieją.

Dlaczego dopalacze, to dopalacze, a nie narkotyki?

Dopalacze to de facto produkty, które w swym działaniu i zastosowaniu, nie różnią się niczym od narkotyków – to substancje, tak samo jako narkotyki wprowadzane do organizmu człowieka w celu oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Swą tylko pozorną i czasową odrębność zyskały z uwagi na kontekst historyczny, kulturowy i prawny. Gdyby naukowcy dokonali pierwszej syntezy amfetaminy – substancji psychotropowej z grupy II-P (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii) np. 10 lat temu, a nie 131 lat temu w 1887 r. to z pewnością, dziś amfetamina byłaby uznana za dopalacz 
i wpisana na listę nowych substancji psychoaktywnych.
Z kolei MDMA (extasy), substancja psychotropowa, która dziś jest sklasyfikowana jako substancja psychotropowa z grupy I-P (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii), w latach 90 stanowiła „designer drug” – czyli dopalacz.

Jak działają dopalacze?

Substancje nazywane potocznie dopalaczami oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, w celu wywołania pożądanej przez użytkownika zmiany postrzegania, świadomości, zachowania a także nastroju. Stan ten jest zależny od właściwości danej substancji. Tak samo jak narkotyki, dopalacze dzielą się więc na substancje:

  • stymulujące ośrodkowy układ nerwowy
  • hamujące ośrodkowy układ nerwowy
  • o działaniu halucynogennym

Działanie dopalaczy nie zawsze można przewidzieć. Wynika to z faktu ciągłego wprowadzania na rynek zamienników, stosowania mieszanek różnych substancji, braku profesjonalnej wiedzy chemicznej osób, które te substancje produkują. Zażywanie dopalaczy zawsze stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia i życia. Jeśli masz zatem podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze, zalecamy wykonać testy na dopalacze – nasze produkty dobraliśmy tak aby pomóc wykryć najpopularniejsze dopalacze.

Czy dopalacze są niebezpieczne?

Tak, to substancje bardzo niebezpieczne. Jak już zostało wskazane dopalacze nie różnią się niczym od narkotyków – są więc silnie uzależniające a ponadto, z uwagi na nieustanne modyfikowanie ich budowy chemicznej, skutek zażycia staje się całkowicie nieprzewidywalny.  Zamiast pożądanego przez użytkownika stanu, może dojść do tragedii. Tylko w lipcu 2018 r. w Polsce zmarło 10 osób, które zażywały dopalacze. 

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

Dopalacze – jak wyglądają?

W tym artykule dowiesz się jak rozpoznać substancję psychoaktywną. Nauczysz się także jak zachować się i na co zwrócić uwagę, by trafnie i prawidłowo rozpoznawać

narkotyki dopalacze

Benzodiazepiny – czy są uzależniające?

Benzodiazepiny są substancjami docenianymi w medycynie za swoją skuteczność i szeroki zakres działania – sprawdzają się w przypadku wielu dolegliwości. Jednocześnie ze względu na swoje

Skutki zażywania dopalaczy

Środki zastępcze lub nowe substancje psychoaktywne, potocznie nazywane dopalaczami, zaraz obok substancji psychoaktywnych znanych już od dawna, takich jak marihuana, amfetamina czy heroina, stają się