Darmowa dostawa od 100 zł

Szukaj
Close this search box.

Co to są dopalacze?

Dopalacze – to potoczna nazwa jaką określa się produkty zawierające w swym składzie nowe nieznane dotąd substancje psychoaktywne, które po wprowadzeniu do organizmu człowieka działają na ośrodkowy układ nerwowy wywołując czasową zmianę postrzegania, świadomości, zachowania a także nastroju.

Skąd wzięły się dopalacze?

Dopalacze zostały stworzone po to, by umożliwić legalne, w przeciwieństwie do narkotyków, czerpanie zysków z obrotu środkami odurzającymi, na które był, jest i zapewne zawsze będzie popyt. Co istotne, ówcześnie nie były to substancje nielegalne – ich posiadanie nie stanowiło czynu zabronionego.

Co to są dopalacze – ujęcie prawne

Obecnie z prawnego punktu widzenia jedne dopalacze mogą stanowić narkotyk jak np. mefedron, a inne nową substancję psychoaktywną (np. zamienniki mefedronu takie jak: 3cmc, 4 cmc), jeszcze inne, te najnowsze i nieewidencjonowane substancję zastępczą. Posiadanie środków odurzających lub substancji psychotropowych jest nielegalne i podlega karze pozbawienia wolności. Od 14 sierpnia 2018 r. posiadanie dopalaczy również jest nielegalne.

Kiedy pojawiły się dopalacze?

Pierwsze dopalacze pojawiły się w latach 80 tych ubiegłego wieku w USA, dość szybko rozprzestrzeniając się również po Europie. Rozkwit dopalaczy to początek XXI wieku, który zbiegł się ze spopularyzowaniem dostępu do sieci Internet, który z jednej strony umożliwił nieograniczony dostęp do wiedzy i w efekcie produkcję niezliczonych ilości nowych substancji psychoaktywnych, a z drugiej łatwe i co niezwykle istotne, anonimowe dotarcie do użytkownika. To właśnie wtedy rozpoczęła się właściwa era dopalaczy – nowych substancji odurzających, poszukiwanych jako zamienniki już znanych nielegalnych substancji.

W Polsce pierwsze dopalacze pojawiły się w 2008 r. – wtedy nikt jeszcze nie wiedział co to są dopalacze. Były one dostępne w punktach stacjonarnych i w sieci Internet. Obecnie dopalacze można kupić wraz z szybkim dowozem 24 h na dobę, głównie przy pomocy ogłoszeń lub witryn zamieszczanych w Internecie. Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie pod względem ich ilości. Punkty stacjonarne w zasadzie już nie istnieją.

Dlaczego dopalacze, to dopalacze, a nie narkotyki?

Dopalacze to de facto produkty, które w swym działaniu i zastosowaniu, nie różnią się niczym od narkotyków – to substancje, tak samo jako narkotyki wprowadzane do organizmu człowieka w celu oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy. Swą tylko pozorną i czasową odrębność zyskały z uwagi na kontekst historyczny, kulturowy i prawny. Gdyby naukowcy dokonali pierwszej syntezy amfetaminy – substancji psychotropowej z grupy II-P (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii) np. 10 lat temu, a nie 131 lat temu w 1887 r. to z pewnością, dziś amfetamina byłaby uznana za dopalacz 
i wpisana na listę nowych substancji psychoaktywnych.
Z kolei MDMA (extasy), substancja psychotropowa, która dziś jest sklasyfikowana jako substancja psychotropowa z grupy I-P (ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii), w latach 90 stanowiła „designer drug” – czyli dopalacz.

Jak działają dopalacze?

Substancje nazywane potocznie dopalaczami oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, w celu wywołania pożądanej przez użytkownika zmiany postrzegania, świadomości, zachowania a także nastroju. Stan ten jest zależny od właściwości danej substancji. Tak samo jak narkotyki, dopalacze dzielą się więc na substancje:

  • stymulujące ośrodkowy układ nerwowy
  • hamujące ośrodkowy układ nerwowy
  • o działaniu halucynogennym

Działanie dopalaczy nie zawsze można przewidzieć. Wynika to z faktu ciągłego wprowadzania na rynek zamienników, stosowania mieszanek różnych substancji, braku profesjonalnej wiedzy chemicznej osób, które te substancje produkują. Zażywanie dopalaczy zawsze stwarza ogromne ryzyko dla zdrowia i życia. Jeśli masz zatem podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze, zalecamy wykonać testy na dopalacze – nasze produkty dobraliśmy tak aby pomóc wykryć najpopularniejsze dopalacze.

Czy dopalacze są niebezpieczne?

Tak, to substancje bardzo niebezpieczne. Jak już zostało wskazane dopalacze nie różnią się niczym od narkotyków – są więc silnie uzależniające a ponadto, z uwagi na nieustanne modyfikowanie ich budowy chemicznej, skutek zażycia staje się całkowicie nieprzewidywalny.  Zamiast pożądanego przez użytkownika stanu, może dojść do tragedii. Tylko w lipcu 2018 r. w Polsce zmarło 10 osób, które zażywały dopalacze. 

Udostępnij nasz artykuł

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Polecane artykuły

samopoczucie po narkotykach

Objawy uzależnienia

Poniższy artykuł został przygotowany w celu przybliżenia najistotniejszych informacji dotyczących objawów  uzależnienia od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.Informacje w nim przedstawione, pozwolą z dużym prawdopodobieństwem

Jak leczyć uzależnienie od amfetaminy?

Uzależnienia to ogromny problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Poza oczywistymi aspektami, które sprawiają, że uzależnienie jest niezwykle groźne i stanowi istotne zagrożenie

Jak poznać że ktoś bierze narkotyki?

Narkotyki, nawet stosowane sporadycznie i “rekreacyjnie”, potrafią wyrządzić wiele szkód w organizmie. W wielu przypadkach sięganie po nie powoduje charakterystycznie objawy, dlatego jeśli zastanawiasz się,